×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Gala i jej sporty - duża podaż i popyt (wideo)

Autor: Krystyna Zagórska, www.sadyogrody.pl 26 stycznia 2022 11:19

Gala i jej sporty - duża podaż i popyt (wideo) Maciej Lipecki o najchętniej kupowanych odmianach jabłoni

- W wielu szkółkach 50 proc. produkcji stanowią różne sporty Gali. Od kilku sezonów utrzymuje się duża podaż i duży popyt na drzewka tej grupy - mówi serwisowi sadyogrody.pl Maciej Lipecki, prezes Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy.

Miniony sezon nie był trudny w produkcji szkółkarskiej, raczej powiedziałbym, że był normalny. Natomiast w wielu szkółkach wystąpiły szkody mrozowe, więc nie wszyscy mieli powody do zadowolenia. Wiosna była późna, w związku z tym, przy krótszym okresie wegetacyjnym, można było spodziewać się problemów z wyrastaniem materiału szkółkarskiego. Ale lato z kolei było wilgotne, więc rośliny nadrobiły straty związane z opóźnieniem wegetacji – mówi Maciej Lipecki.

Dobra jakość materiału szkółkarskiego

Jakość materiału szkółkarskiego była porównywalna do lat poprzednich. Część szkółkarzy poniosło straty, ponieważ wymarzły oczka, bądź przemrożone zostały pnie drzew. W związku z tym na rynku było mniej drzewek, szczególnie niektórych gatunków takich jak śliwa, czereśnia, morela czy brzoskwinia – zaznacza.

Mutacje Gali w produkcji szkółkarskiej

W wielu szkółkach 50 proc. produkcji stanowią różne sporty Gali. Od kilku sezonów jest duża podaż i duży popyt. Myślę, że w tej chwili w wielu szkółkach Gala jeszcze jest dostępna – mówi Maciej Lipecki.

Produkowany w mniejszych ilościach Red Jonaprince, w tym roku jest bardzo poszukiwany. Wielu sadowników wciąż pyta o tą odmianę. Drzewka są wysprzedane w całej Europie, nie tylko u nas – dodaje.

Wysoki popyt, mała podaż śliw

Jesienią było ogromne zainteresowanie śliwami, ale zbiegło się to z mniejszą produkcją w szkółkach. Praktycznie nie ma już towaru. Wszystko zostało wykupione jesienią. Popyt na wiśnie również jest spory. Na pewno nie ma nadprodukcji wiśni w szkółkach. Wielu szkółkarzy zrezygnowało z uwagi na wieloletnią nieopłacalność produkcji, a ci co produkują dalej wiśnie nie do końca zaspokajają potrzeby rynku – mówi.

Cała rozmowa z Maciejem Lipeckim w materiale wideo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI