×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Francja: Wirus ToLCNDV atakuje uprawy cukinii, ogórków i melonów

Autor: vegetable.fr/ PIORiN 27 października 2020 08:28

Francja: Wirus ToLCNDV atakuje uprawy cukinii, ogórków i melonów Wirus ToLCNDV został zidentyfikowany na liściach cukinii we Francji/ fot. pixabay

Wirus Tomato leaf curl New Dehli (ToLCNDV) atakujący melony, ogórki i cukinie został zidentyfikowany na południu Francji-  poinformował resort rolnictwa Francji.

Wirus ToLCNDV został zidentyfikowany na liściach cukinii na jednym poletku w Oksytanii i trzech w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Warzywa z objawami wirusa, znaleziono w zakładach produkcyjnych i zajmujących się sprzedażą nasion (ale nie były one przeznaczone do produkcji nasion handlowych).

Resort rolnictwa Francji poinformował, że podjęto środki w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa (wirus może przenosić się za pomocą narzędzi - sekatorów do przycinania roślin). Przenoszony jest w sposób trwały z wektorem Bemisia tabaci (mączlik ostroskrzydły). 

Wirus po raz pierwszy został opisany na roślinach pomidora w Indiach w roku 1995. Następnie został stwierdzony w 2012 roku w Hiszpanii, a następnie w 2015 w Tunezji. W Azji wirus został wykryty w Bangladeszu, Indiach, Indonezji, Pakistanie, Tajlandii na Filipinach, Sri Lance i Tajwanie - informuje PIORiN. 

Wirus ToLCNDV jest obecny także w innych krajach europejskich, m.in. we Włoszech, Portugalii i Grecji. Wcześniej nie był identyfikowany we Francji.

W Indiach wirus często atakuje rośliny pomidora. Stanowi zagrożenie także dla innych roślin z rodziny psiankowatych, takich jak: oberżyna, papryka i ziemniak. Patogen może również infekować dyniowate: arbuzy, melony, ogórki, dynie, dynie piżmowe, cukinie, tykwy.

Jak podaje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, na różnych roślinach żywicielskich wirus może wywoływać  podobne objawy. Powoduje zwijanie się liści, powstawanie żółtych mozaik i pogrubienie nerwów. Rośliny wykazują zahamowanie wzrostu. Na skórce owoców ogórka obserwuje się nierówności i podłużne pęknięcia. W przypadku wczesnej infekcji upraw (w okresie przed kwitnieniem) pomidora, oberżyny czy papryki produkcja owoców zostaje znacząco obniżona. Owoce pomidora pochodzące z zainfekowanych roślin nie wykazują objawów chorobowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI