Francja: rząd planuje wspomóc walkę z niszczącymi buraki mszycami

Autor: PAP 07 sierpnia 2020 13:28

Francja: rząd planuje wspomóc walkę z niszczącymi buraki mszycami Mszyce zniszczyły przynajmniej 30 proc. upraw buraków cukrowych we Francji/ fot. pixabay

Rząd Francji ogłosił w czwartek, że zamierza zezwolić plantatorom buraków cukrowych na stosowanie "w ściśle nadzorowanych warunkach" zapraw neonikotynoidowych, zakazanych od 2018 r. To reakcja na zniszczenia spowodowane przez mszyce.

W ramach planu wsparcia dla sektora rolniczego rząd planuje wprowadzić "zmianę legislacyjną jesienią", zezwalającą na stosowanie zapraw neonikotynoidowych maksymalne do 2023 r. - poinformowało w komunikacie francuskie ministerstwo rolnictwa.

Mszyce zniszczyły przynajmniej 30 proc. upraw buraków cukrowych we Francji. Właściciele plantacji wzywają do jak najszybszego pozwolenia na użycie zakazanych od 2018 r. zapraw neonikotynoidowych, które są jedynym środkiem zwalczania plagi.

Buraki chorują na żółtaczkę wirusową roznoszoną przez mszyce, która powoduje rozjaśnienie nerwów na liściach buraka, a następnie chlorozę i kruchość liścia.

Zakaz stosowania neonikotynoid w Unii Europejskiej spowodował, że w wielu rejonach Europy Zachodniej buraki cukrowe już we wczesnych fazach rozwojowych są narażone na porażenie żółtaczką wirusową. 14 krajów UE uchyliło już czasowo zakaz stosowania zabronionego środka.

Przedstawiciele branży zwracają uwagę, że kryzys sanitarny spowodował w niektórych regionach zakażenie nawet 80 proc. upraw. Wobec braku przystosowanych środków do walki ze szkodnikiem, jak i bardzo ostrej konkurencji, wielu plantatorów może porzucić buraki na rzecz innych upraw - ostrzegają. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI