×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Francja eksportuje tysiące ton pestycydów rocznie, pomimo zakazu handlu

Autor: PAP 02 grudnia 2022 10:57

Francja eksportuje tysiące ton pestycydów rocznie, pomimo zakazu handlu We Francji od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje zakaz handlu pestycydami. / fot. sadyogrody.pl

We Francji od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje zakaz handlu pestycydami. Tymczasem niemal rok później kraj ten nadal eksportuje te zakazane substancje na masową skalę; w ciągu pół roku ponad 7,4 tys. ton wysłano do Brazylii, na Ukrainę, do Rosji, Meksyku, Indii i Algierii – pisze w czwartek dziennik „Le Monde”.

Fungicydy, herbicydy, insektycydy są nadal eksportowane przez francuskie firmy - wynika z danych zebranych przez szwajcarskie stowarzyszenie Public Eye i Unearthed, zespół dziennikarski brytyjskiego oddziału organizacji Greenpeace, na które powołuje się francuska gazeta.

Władze francuskie zatwierdziły łącznie 155 wniosków o zezwolenie na eksport pestycydów, wykorzystując w tym celu luki w prawie - podaje dziennik.

Zakaz dotyczy środków ochrony roślin zawierających substancje niedopuszczone w Europie, ale nie samych substancji czynnych. Ponadto producenci mogą nadal legalnie eksportować zabronione produkty w czystej postaci.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI