Forum Doradców Warzywnych: Podsumowanie sezonu, nowe produkty w ochronie

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 13 grudnia 2018 15:49

Podczas Forum Doradców Warzywnych, które odbyło się 5 grudnia br. w Warszawie, firma Bayer poinformowała o zmianach w portfolio produktowym oraz nowościach na sezon 2019. Poruszono również zagadnienia dotyczące rynku warzyw w UE.

Radosław Suchorzewski, Grower Manager uprawy ogrodnicze w firmie Bayer, zapowiedział nowe produkty, które spółka wprowadza na rynek. Pierwszą z omawianych nowości, dedykowaną producentom ziemniaka jest zaprawa Emesto Silver 118 FS (penflufen, protiokonazol), przeciwko rizoktoniozie, ograniczająca również rozwój parcha srebrzystego oraz grzybów z rodzaju Fusarium i Phoma. Przeprowadzone prace doświadczalne wykazały, że substancja penflufen po rozmieszczeniu zwiększa powierzchnię chronioną w glebie (z ochroną kiełków), przy minimalnym przemieszczaniu się do części naziemnej rośliny.

W 2018 r. firma uzyskała rejestrację herbicydu Bandur 600 SC (aklonifen), przeznaczonego do zwalczania chwastów w uprawie ziemniaka oraz w uprawach i zastosowaniach małoobszarowych grochu zwyczajnego na suche nasiona, marchwi, pasternaku, pietruszki korzeniowej, cebuli uprawianej z siewu i czosnku, słonecznika, kminku zwyczajnego, w szkółkach drzewek iglastych i wierzby energetycznej. Działanie aklonifenu związane jest z hamowaniem dwóch enzymów aktywnych w oddzielnych procesach: syntezy chlorofilu i karotenoidów.

Jak informował Radosław Suchorzewski, aklonifen pobierany jest przez liścienie i koleoptyl. Najwyższą skuteczność osiąga w momencie kiełkowania i wschodu chwastów, a także w fazie liścieni. Powoduje przebarwienia i chlorozy na młodych kiełkach i pędach, wskutek czego chwasty przestają wzrastać i giną. Rejestracja herbicydu daje możliwość stosowania w celu zwalczania chwastów: chwastnica jednostronna, fiołek polny, komosa biała i rdestówka powojowata. W 2019 r. firma spodziewa się rozszerzenia rejestracji preparatu o kolejne gatunki chwastów.

Poinformowano również o cofnięciu zezwolenia dla środka Antracol 70 WG i Pomarsol Forte. - 22 grudnia 2018 r. w odniesieniu do sprzedaży i dystrybucji środka i 22 czerwca 2019 r. w stosunku do stosowania/przechowywania. W przypadku produktu Pomarsol ostatnim dniem sprzedaży jest 31 marca 2019, natomiast stosowania – 30 kwietnia 2019 r.

W 2019 r. na rynku pojawi się nowy insektycyd Sivanto Prime 200 SL, zawierający stemofolinę (pochodzącą z azjatyckiej rośliny Stemona japonica), która wykazuje właściwości owadobójcze. Na podstawie tego naturalnego alkaloidu został wyizolowany związek flupyradifuron – substancja czynna insektycydu. Środek przeznaczony będzie do zwalczania mszyc, owocnicy, miodówek, mączlików żerujących na roślinach uprawnych jabłoń, grusza, chmiel oraz szklarniowych – truskawka, pomidor, ogórek, papryka, oberżyna, rośliny ozdobne. Dopuszczony jest do stosowania w innych krajach: Brazylia, USA, Meksyk, Chiny, Niemcy, Francja, Włochy, Gana, Korea, Indie, Holandia.

Podczas spotkania, Piotr Borczyński, doradca z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie Oddział w Zarzeczewie, podsumował przebieg sezonu warzywniczego. Poinformował, że w 2018 r. pierwsze objawy Stemphylium na Kujawach obserwowano na polach cebuli już 9 maja. Choroba szybko rozwija się w warunkach suchej i ciepłej pogody. - Fuzarium wystąpiło tak naprawdę pod koniec uprawy i sprawiło dużo szkód – mówił Piotr Borczyński.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI