FDS Bayer: zmienne warunki pogodowe, choroby grzybowe oraz nowe zagrożenia dla truskawek i malinKrystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl - 19 czerwca 2019 09:25


Podczas Forum Doradców Sadowniczych firmy Bayer, które odbyło się 13 czerwca br. w Kozietułach Nowych k. Grójca, Albert Zwierzyński z firmy Doradca Jagodowy, przekazał aktualne informacje z plantacji truskawek. Rośliny wiosną zostały poddane silnym stresom w związku z przymrozkami (które w różnych regionach kraju wystąpiły z różnym nasileniem).

W rejonie Czerwińska nad Wisłą burze piaskowe i silne wiatry, które wystąpiły wiosną spowodowały uszkodzenia truskawek uprawianych na przyspieszony zbiór (m.in. odmiany Azja). Przed kwitnieniem i na początku kwitnienia pojawiły się problemy z antraknozą truskawki. Plantatorzy zmagali się również z wysoką presją szarej pleśni. Albert Zwierzyński zwrócił uwagę, że ostatnie tak duże nasilenie szarej pleśni wystąpiło w 2014 roku. W latach 2015-2018 patogen Botrytis cinerea zagrażał uprawom jagodowych, lecz nie w tak dużym natężeniu. W kwietniu br. w wielu regionach uprawom doskwierała susza, natomiast w maju intensywne opady deszczu utrudniały przeprowadzenie zabiegów przeciwko chorobom grzybowym.

W ocenie doradcy z szarą pleśnią poradzili sobie ci plantatorzy, którzy opracowali dobry program ochrony i wykonywali zabiegi w krótkich odstępach czasu. W przypadku wystąpienia podobnych warunków pogodowych w kolejnych latach (suchy kwiecień, później deszczowy maj), należy spodziewać się równie mocno odczuwalnych infekcji szarej pleśni. W sezonach deszczowych zwłaszcza na glebach ciężkich, zlewnych, gdzie zalega woda, problemem staje się Phytophthora cactorum, sprawca zgnilizny korony truskawki i skórzastej zgnilizny owoców.

Albert Zwierzyński poinformował również, że w obecnym sezonie na plantacjach truskawek odmian Jive, ale i Roksana i Azja, zaobserwował występowanie mączlika wiciokrzewowego. Szkodnik ten został po raz pierwszy stwierdzony w 2016 roku na odmianie truskawek Kimberly uprawianej pod osłonami. - Okres ciepłej wiosny pozwala osobnikom dorosłym na szybkie namnażanie się – przekazał prof. Gabriel Łabanowski.

Larwy i osobniki dorosłe mączlika żerują na dolnej stronie liści i wydalają obficie rosę miodową (na której w krótkim czasie rozwijają się grzyby sadzakowe ograniczające powierzchnię asymilacyjną roślin). Szczególnie niebezpieczne jest pojawienie się mączlika wiciokrzewowego w uprawie truskawki pod osłonami, gdzie panują znacznie lepsze warunki rozwoju niż w polu.

Do zwalczania mączlika w uprawach truskawek w systemie bezglebowym, pod osłonami typu szklarnia zarejestrowany jest preparat Sivanto Prime. 

Obecnie truskawkom mocno doskwiera susza. Brak deszczu może spowodować wcześniejsze zakończenie sezonu. Albert Zwierzyński informował, że w tym roku nie ma tak dużych problemów z pozyskaniem pracowników do zbiorów truskawek jak rok wcześniej.

Podczas Forum Doradców Sadowniczych dr Paweł Krawiec z firmy badawczo-doradczej Horti Team omówił sytuację na plantacjach malin w rejonie Lubelszczyzny.

W przypadku malin bardzo niskie zeszłoroczne ceny za owoce spowodowały, że pozbiorcza ochrona została zaniedbana przez wielu plantatorów. Do uszkodzenia roślin przyczyniła się zima ze stosunkowo dużymi wahaniami temperatury. Ochłodzenie w listopadzie, a następnie ponowne ocieplenie w grudniu i kolejny spadek temperatur w styczniu i w lutym doprowadziły do uszkodzeń mrozowych malin letnich. Obserwowano również znaczne porażenie przez grzyby powodujące zamieranie pędów. Wiosną rośliny zmagały się z suszą i silnymi wiatrami. Deszczowy maj nieco poprawił sytuację na plantacjach maliny letniej i rośliny zaczęły stopniowo regenerować uszkodzenia po zimie.

Na Lubelszczyźnie obecnie obserwuje się bardzo dużą presję rdzy maliny, praktycznie na wszystkich odmianach. Pojawiają się również choroby wirusowe. Uszkodzone pędy malin mogą być zasiedlane przez pryszczarka namalinka łodygowego oraz infekowane przez grzyby patogeniczne (problem na plantacjach malin jesiennych).