FDS Bayer: niskie plony owoców, silna presja mszycy jabłoniowo-babkowej i mączniaka (zdjęcia)

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 21 czerwca 2019 10:51

Początek tegorocznego sezonu nie należał do łatwych. Najpierw sucha wiosna, przymrozki, nawałnice połączone w niektórych regionach z opadami gradu spowodowały zmniejszenie plonów owoców i pogorszenie ich jakości. Obecnie przedłużające się upały oraz okresy bezdeszczowe pogarszają i tak nie najlepszą kondycję roślin. Informacje nt. aktualnej sytuacji w uprawach przekazali członkowie Forum Doradców Sadowniczych 13 czerwca w Sadowniczej Stacji Badawczej firmy Bayer w Kozietułach Nowych.

Na terenie Stacji Badawczej firmy Bayer Crop Science w Kozietułach Nowych corocznie odbywa się Forum Doradców Sadowniczych, podczas którego członkowie podsumowują pierwszą -wiosenną część sezonu oraz omawiają aktualne zalecenia na temat ochrony. W trakcie spotkania można zapoznać się z efektami działania wprowadzanych nowości, czyli dowiedzieć się coś więcej o działaniu preparatów w praktyce. Wśród omawianych nowości produktowych znalazł się insektycyd Sivanto Prime. Firma zapowiedziała także wprowadzenie na rynek dwóch preparatów w 2020 roku.

Radosław Suchorzewski, Grower Manager uprawy ogrodnicze, przekazał, że w przyszłym roku do portfolio środków ochrony roślin dołączy fungicyd Luna Care. Preparat zawiera w swym składzie dwie substancje czynne: fluopyram oraz fosetyl glinu. Zakres rejestracyjny początkowo będzie obejmował ochronę jabłoni przed parchem oraz ochronę grusz przed parchem, mączniakiem oraz brązową plamistością – Stemphylium spp.).

Mirosław Korzeniowski z firmy Bayer Crop Science, poinformował, że od 2020 roku w prawie wszystkich krajach Unii Europejskiej firma Bayer będzie wyłącznym dystrybutorem środka Flipper, przeznaczonego do zwalczania mszyc, przędziorków, skoczków oraz mączlika w uprawach pod osłonami – ogórka, pomidora, truskawki, w tym prowadzonych w systemie ekologicznym. Preparat zawiera kwas karboksylowy wytworzony na bazie oleju z oliwek. Doświadczenia z Holandii potwierdzają wysoką skuteczność tego produktu, pod warunkiem odpowiedniej techniki wykonywanego oprysku oraz momentu zastosowania w programach ochrony.

Małgorzata Kołacz z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, przekazała, że tegoroczne przymrozki wyrządziły znaczne straty w czereśniach i jabłoniach. Pierwszy poważnie uszkodził późne odmiany – Kordię i Reginę. Następny przymrozek, który miał miejsce w połowie kwietnia pogorszył sytuację w sadach czereśniowych, ale też spowodował straty w jabłoniach m.in. odmianach Idared i Red Jonaprince. Podczas ostatniego przymrozku ucierpiały również wiśnie. Dla sadowników z Kujawsko -Pomorskiego tegoroczny sezon nie będzie udany. Trochę lepiej sytuacja wygląda w sadach śliwkowych, lecz w zależności od lokalizacji sadu i odmiany.

Po ubiegłym sezonie w związku z niskimi cenami owoców, niektórzy producenci zaprzestali uprawy jagodowych (m.in. agrestu). W rejonie Kujaw w ostatnich latach mocno rozwija się produkcja warzyw.

Małgorzata Kołacz zwróciła uwagę także na zagrożenia ze strony chorób i szkodników. Susza, która dość długo utrzymywała się na terenie Kujaw sprawiła, że pierwsza poważna infekcja parcha jabłoni miała miejsce około 10-11 maja. Obecnie największym problemem w sadach jest mączniak. Obserwuje się również silną presję owocówki śliwkóweczki i owocówki jabłkóweczki. Wiele trudności w zwalczaniu sprawia także mszyca jabłoniowo-babkowa i bawełnica korówka.

Krzysztof Gasparski z firmy Procam informował, że w rejonie Sandomierza w wielu sadach pestkowych (zwłaszcza w starszych kwaterach), występują problemy z rakiem bakteryjnym oraz z brunatną zgnilizną. Potwierdził również dużą presję szkodników. W niektórych sadach nasionnica trześniówka zaczęła się odławiać wyjątkowo wcześnie. Obserwuje się także duży opad wiśni (konsekwencja zarówno wiosennych przymrozków, jak i utrzymujących się wysokich temperatur i suszy).

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI