EEC 2021: W Zielonym Ładzie brakuje kwestii zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego

$data.author.description Autor: farmer.pl 21 września 2021 14:48

EEC 2021: W Zielonym Ładzie brakuje kwestii zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego Brakuje mi kwestii zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w Zielonym Ładzie, tak mówił Wojciech Babski, prezes zarządu Ciech Sarzyna podczas panelu dyskusyjnego "Zielony Ład w rolnictwie" na EEC 2021, fot. PTWP

Wojciech Babski, prezes zarządu Ciech Sarzyna, podkreślał, że ze wsparcia z Zielonego Ładu powinni móc skorzystać wszyscy rolnicy, niezależnie od wielkości gospodarstwa. Jednak jego wprowadzenie niesie ze sobą też wyzwania i problemy, o których trzeba głośno mówić już dziś.

Wojciech Babski, prezes zarządu Ciech Sarzyna, jeden z prelegentów panelu dyskusyjnego EEC 2021 "Zielony Ład w rolnictwie", podkreślał, że innowacje oraz korzyści, które niesie wprowadzenie Zielonego Ładu powinny być udostępnione jak największej grupie polskich rolników, niezależnie od wielkości gospodarstw jakie posiadają.

- Staramy się kontrybuować do Zielonego Ładu, zmieniamy formulację herbicydów jakie są stosowane na rynku, redukując ich dawkę o 50%. Jeżeli chodzi o rolnictwo precyzyjne to pierwszą jego adopcję zaobserwujemy w dużych, zinformatyzowanych gospodarstwach, gdyż potrzeba do tego większych nakładów technologicznych i finansowych oraz specjalistycznej wiedzy - Wojciech Babski, prezes zarządu Ciech Sarzyna.

Jednak, aby polscy rolnicy mogli w pełni skorzystać z dotacji, innowacji oraz programów, jakie będzie oferował nowy Zielony Ład w rolnictwie powinni oni w pierwszej kolejności mieć łatwy dostęp do szkoleń oraz wiedzy.

Jak zauważył Babski, to dzięki zdobytej wiedzy oraz doświadczeniu, rolnicy będą lepiej przygotowani na to, aby w odpowiednim momencie sięgnąć po dotacje i rozwiązania, które oferować będzie Zielony Ład. Łatwiej i sprawniej będzie im w praktyce wprowadzić gospodarstwach rolnych np. rolnictwo precyzyjne oraz inne innowacje, które premiować będzie ten nowy Zielony Ład.

Jakie wyzwania niesie ze sobą nowy Zielony Ład?

Jak podkreślał Wojciech Babski, zmagamy się z niedostateczną ilością informacji, na podstawie której możemy określić, jaki kształt ostatecznie przybierze ten nowy Zielony Ład. Na pewno nie ułatwia to planowanie rozwoju firm, jak i gospodarstw rolnych.

- Bardzo ciężko jest inwestować w takiej firmie jak nasza, jeżeli jest stosunkowo duża nieprzewidywalność, jeśli chodzi o warunki, jakie będziemy mieli. Mówię tu z głównie punktu widzenia producenta środków ochrony roślin, ale też jesteśmy aktywni w segmencie rolnictwa precyzyjnego. I wydaje mi się, że rolnictwo precyzyjnie będzie takim naturalnym kierunkiem rozwoju. Dlatego potrzeba jest więcej zachęt, innowacji na każdym poziomie - podkreślał Babski.

Jednak jak zauważył prezes Ciech Sarzyna, wciąż brakuje dyskusji o kształcie i priorytetach Zielonego Ładu w kwestiach związanych z zagwarantowaniem bezpieczeństwa żywnościowego.

- Nie neguję potrzeby wprowadzenia Zielonego Ładu - podkreślał Babski - Jednak to czego mi brakuje, to bezpieczeństwa żywnościowego, które polega na zapewnieniu odpowiedniej ilości środków do produkcji roślin oraz efektywne wykorzystanie areału do produkcji żywności. Jeżeli w przyszłym sezonie nie będziemy mieli dostatecznych środków ochrony roślin, to będziemy zmagali się z mniejszą produkcją roślin, co spowoduje wzrost cen żywności - podsumował prezes zarządu Ciech Sarzyna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI