EEC 2021: Ciągłość produkcji środków ochrony roślin zagrożona

$data.author.description Autor: farmer.pl 22 września 2021 10:26

EEC 2021: Ciągłość produkcji środków ochrony roślin zagrożona W trakcie sesji EEC 2021 "Zielony Ład w rolnictwie" Wojciech Babski, prezes zarządu Ciech Sarzyna poinformował o zerwaniu chińskiego łańcucha dostaw komponentów niezbędnych do produkcji środków ochrony roślin w UE. Foto. PTWP

W trakcie sesji EEC 2021 "Zielony Ład w rolnictwie" Wojciech Babski, prezes zarządu Ciech Sarzyna poinformował o zerwaniu chińskiego łańcucha dostaw niektórych komponentów niezbędnych do produkcji środków ochrony roślin w UE. Prelegent obawia się, że wpłynie to na spadek produkcji roślin a finalnie odbije się to na wzroście cen żywności.

- Wczoraj dowiedzieliśmy się, że bardzo duża część produkcji w Chinach została wstrzymana ze względu na wprowadzenie nagłych zmian i ograniczeń emisyjnych. Wypadają z produkcji tebukonazol, metkonazol, prochloraz. Co więcej zagrożona jest produkcja glifosatu i wielu innych komponentów, które Unia Europejska w dużej części importuje prosto z Chin do produkcji środków ochrony roślin - podkreślał Wojciech Babski, prezes zarządu Ciech Sarzyna. - Jeżeli w przyszłym sezonie nie będziemy mieli dostatecznych środków ochrony roślin, to będziemy zmagali się ze zmniejszeniem produkcji roślin, co spowoduje wzrost cen żywności - podsumował Prezes zarządu Ciech Sarzyna.

Wojciech Babski podkreślał, że w dyskusji o Zielonym Ładzie jest pomijana kwestia bezpieczeństwa dostaw komponentów do produkcji ochrony środków roślin w UE i chciałby zapoznać się z rozwiązaniami, które pozwolą skrócić ścieżki dostaw materiałów do produkcji środków ochrony roślin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI