Dyrektor PSOR: Tylko jedna substancja na 140 tys. staje się środkiem ochrony

Autor: www.sadyogrody.pl 22 listopada 2018 11:27

Dyrektor PSOR: Tylko jedna substancja na 140 tys. staje się środkiem ochrony Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin/ fot. PTWP

Przed rolnikami stoi wiele wyzwań – produkowanie żywności bezpiecznej i w odpowiedniej ilości, aby wyżywić ludność na świecie, której liczba zgodnie z prognozami ma wzrosnąć do 2050 roku do 10 mld. Czy współczesne rolnictwo, produkcja owoców i warzyw może istnieć bez środków ochrony roślin?

- Mówiąc o bezpieczeństwie jakości żywności należy zwrócić uwagę na olbrzymią presję organizmów szkodliwych, które pojawiają się w uprawach rolniczych. W naszym kraju jest ich około 2 tys., a na świecie blisko 65 tys. Rolnik w dużej mierze stosuje środki ochrony roślin by minimalizować straty i produkować żywność wysokiej jakości zgodnie z wymogami współczesnego rynku – mówił Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin, podczas konferencji "Sady i ogrody".

Ekspertyza przygotowana przez analityków z firmy Kleffmann Group, we współpracy z organizacjami rolniczymi, instytutami badawczymi i naukowymi pokazuje, że bez środków ochrony roślin tracimy 40 proc. plonów w skali globalnej – a dokładniej m.in. 20 proc. spadek produkcji jabłek w Polsce czy 40 proc. spadek jakości ziemniaków.

- Proces tworzenia środków ochrony roślin jest ściśle kontrolowany i odbywa się w analogiczny sposób jak w przypadku leków. Zanim środek ochrony roślin zostanie wprowadzony na rynek Unii Europejskiej, musi przejść 100 różnego rodzaju badań. Ten proces trwa średnio do 10 lat, kosztuje około 200 mln euro i znajduje się pod ścisłą kontrolą. Tylko jedna substancja na 140 tys. staje się środkiem ochrony roślin – mówił. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI