Dyrektor IOR: Ogrodnicy muszą być przygotowani na coraz większe problemy z ochroną roślin (wideo)www.sadyogrody.pl - 02 grudnia 2019 14:43


- Polscy producenci owoców i warzyw w związku z ocieplaniem się klimatu i wycofywaniem przez UE kolejnych substancji czynnych środków ochrony roślin, muszą być przygotowani na coraz większe problemy z ochroną roślin – zaznacza prof. dr hab. Marek Mrówczyński, dyrektor Instytutu Ochrony Roślin -PIB w Poznaniu.

-W ostatnich latach pojawia się coraz więcej zagrożeń. Szkodniki są organizmami zmiennocieplnymi. Im cieplej, tym jest ich więcej na polach i tak się dzieje, niestety od wielu lat klimat się zmienia. Wyższa temperatura sprzyja powstawaniu większej ilości pokoleń – mówi prof. Mrówczyński.

I dodaje, że plantatorzy napotykają duże problemy ze szkodnikami znanymi – takimi jak mszyce. W uprawach obserwuje się wysoką presję ze strony przędziorków.

{film;16478}

W uprawach ogrodniczych pojawia się więcej szkodników. Ich zwalczenie staje się coraz trudniejsze, takze z uwagi zmiany klimatu oraz ograniczanie przez UE dopuszczonych substancji czynnych do ochrony roślin. Przykładem jest wycofanie tiuramu – zaznacza.

 

Materiał wideo powstał podczas V edycji konferencji Sady i Ogrody, która odbyła się 7 listopada w Global Expo na warszawskim Żeraniu.