Od zanotowania zwiększonych odłowów na pułapkach feromonowych jest jeszcze około 6 dni przy ciepłej letniej pogodzie (od składania pierwszych jaj do wylęgu i wgryzienia się larw do owoców).

Owocówka - zabieg zwalczający

Zatem warto w porę wykonać zabieg zwalczający - interwencję przy pomocy insektycydów. Tę porę trzeba także "ustalić" z prognozą pogody i nie opryskiwać przed intensywnymi opadami deszczy, które mogą zmyć pozostałości środków ochrony roślin.

Przy wyższej presji zaleca się wykonanie dwóch zabiegów, aby zabezpieczyć owoce w okresie wylęgania larw (3,5–4 tygodni). Drugi zabieg warto wykonać w 2 tygodnie po pierwszym. Przy niskiej presji - jeden zabieg wystarczy, choć drugi może być potrzebny do zwalczania zwójek liściowych.

Warto wybierać preparaty selektywne dla skorków, zwłaszcza w sadach, w których jest problem z bawełnicą korówką (w tym roku obserwowana jest w wielu kwaterach).

Zwójka koróweczka i przeziernik jabłoniowy

Przy wykonywaniu zabiegów przeciwko owocówce/zwójkom warto aby ciecz roboczą rozprowadzić także na pnie i podkładki, co pomoże ograniczyć liczebność zwójki koróweczki oraz przeziernika jabłoniowego.