×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Droższe środki ochrony roślin. Te substancje mocno podrożały

Autor: Iwona Kaliska 02 stycznia 2023 11:28

Droższe środki ochrony roślin. Te substancje mocno podrożały Jakie tendencje na rynku środków ochrony roślin?/ fot. sadyogrody

Duży wpływ na aktualną sytuację w środkach ochrony roślin ma dostosowanie się Polski do koncepcji „ Europejskiego Zielonego Ładu”, zakładającej m.in. redukcję wszystkich używanych pestycydów o 50% do 2030 r. Każdego roku z rejestracji wypada kilka/ kilkanaście substancji. Ma to bezpośrednie przełożenie na wzrost cen.

Ceny środków ochrony roślin 2022/23

Mocno wzrosły ceny preparatów z grupy SDHI. W segmencie ogrodniczym na dzisiaj widzimy stabilizację cen kaptanów, miedzi, tebukonazolu. Jak podkreśla Marcin Kanownik, menedżer ds. upraw rolniczych w firmie INNVIGO, producenci chętniej kupują środki ochrony roślin na sezon 2023 już jesienią 2022.

- Dużo więcej środków sprzedaje się w październiku, listopadzie i grudniu, ponieważ producenci chcą zaopatrzyć się na zapas i nie ryzykować brakiem dostępności lub wzrostem cen środków. Nie należy zapominać o powrocie podatku VAT na środki ochrony roślin oraz nawozy od stycznia 2023. Dodatkowe 8% podatku znacznie wpłynie na wzrosty ceny środków do produkcji, co dotknie głównie rolników ryczałtowych - mówi Marcin Kanownik.

Zobacz także:

Środki ochrony roślin 2023 - trzeba się liczyć ze wzrostem cen

Biologiczne preparaty w ochronie roślin

Od kilku lat systematycznie rośnie zainteresowanie ochroną biologiczną. Firmy chemiczne i dystrybutorzy wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom i systematycznie wprowadzają tego typu rozwiązania.

Tomasz Olszewski, dyrektor Sekcji Ogrodniczej w PROCAM Polska wspomina o preparacie AzotoPower który pomaga wiązać azot z powietrza. AzotoPower stosowany w dawce 0,1 kg/ha pozwala na zasymilowanie od 25 do 50 kg czystego składnika N w skali rocznej (średnio 30-35 kg/ha). Z kolei stosowanie preparatu biologicznego Delia STOP pozwala ograniczyć zasiedlenie roślin kapustnych przez śmietkę nawet do 70% i więcej.

Firma UPL do ochrony przed parchem proponuje produkty biologiczne na bazie laminaryny (produkt Plantivax/Vaxiplant).

O rosnącej popularności biologicznych środków ochrony roślin świadczy fakt rozwinięcia funkcjonalności wyszukiwarki zamieszczonej na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyszukiwanie biologicznych środków ochrony roślin.

Przeczytaj:

Wyszukiwarka środków ochrony roślin - jak znaleźć preparaty biologiczne?

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI