Drogie nawozy naturalne. Jakie ceny za obornik?

$data.author.description Autor: farmer.pl 24 kwietnia 2022 10:48

Drogie nawozy naturalne. Jakie ceny za obornik? Obornik, zwłaszcza bydlęcy, jest najpopularniejszym z nawozów naturalnych. / fot. shutterstock

W dobie rekordowo drogich nawozów mineralnych powszechnie wróciliśmy do tradycyjnych rozwiązań nawożenia naturalnego czy organicznego. Jednak wzrost cen dotyczy również popularnego obornika.

Ceny obornika bydlęcego i kurzego w 2022 r. 

Obornik, zwłaszcza bydlęcy, jest najpopularniejszym z nawozów naturalnych. Według danych Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, rok temu musieliśmy za niego zapłacić średnio 45 zł/t, podczas gdy obecnie jest to 60 zł/t. Z kolei oferty na ogólnopolskich portalach ogłoszeniowych opiewają na kwoty średnio 70 zł/t obornika bydlęcego, gdzie jeszcze pół roku temu było to około 50 zł/t.

Zobacz: Nawozy organiczne w sadownictwie to samo dobro

W przypadku pomiotu kurzego, według Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego średnia cena w kwietniu 2021 wynosiła 55 zł/t, a obecnie trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 65 zł/t. Warto zauważyć, że jeszcze kilka lat temu pomiot można było kupić za 20-30 zł/t. Z kolei oferty na portalach ogłoszeniowych opiewają na kwotę dochodzącą do 100 zł/t. Co ciekawe, najbardziej wartościowe pod względem składu oborniki owcze i końskie, osiągają w ogłoszeniach ceny 120-130 zł/t.

Więcej na farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI