×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Drogie nawozy - jakie są alternatywne źródła azotu?

Autor: Iwona Kaliska 12 lutego 2023 17:46

Drogie nawozy - jakie są alternatywne źródła azotu? Co w zamian nawozów mineralnych?/ fot. shutterstock

Zawirowania cenowe na rynku nawozów sprawiają, że producenci coraz częściej rozważają zastosowanie innych źródeł azotu.

Według raportu FAO z 2017 roku globalna produkcja nawozów azotowych wynosi blisko 110 mln ton. Bardzo duża cześć tej produkcji wykorzystywana jest w krajach wysoko rozwiniętych. 175 mln ton azotu dostarczane jest roślinom z innych źródeł, takich jak azot pochodzący z działalności mikroorganizmów. Tymi organizmami są bakterie azotowe. Bakterie azotowe żyjąc w symbiozie z roślinami dostarczają swojemu gospodarzowi azotu w takich formach w których roślina może wykorzystać go w produkcji aminokwasów i białek. Bakterie azotowe bytują w strefie korzeniowej rośliny i na powierzchni roślin.

Wiele firm dystrybutorskich wykorzystuje proces nitrogenazy (wiązania azotu atmosferycznego do form przyswajalnych dla roślin) i sprzedaje produkty oparte na szczepach bakterii wiążących azot.

Azot z powietrza dla roślin

W dobie bardzo dużych wahań cen nawozów coraz więcej producentów wybiera alternatywną technologię dostarczania roślinom azotu z powietrza. Wg danych dystrybutorów tego rodzaju produktów największymi zaletami tej technologii są przede wszystkim: utrzymanie potencjału plonowania przy mniejszej dostępności azotu z nawozów mineralnych, co za tym idzie większa oszczędność dla producenta związana z ograniczeniem nawożenia mineralnego, zwiększenie plonu i jego parametrów jakościowych, wykorzystanie możliwości ekologicznych. Azot pozyskany dzięki bakteriom doskonale wpisuje się w koncepcję Zielonego Ładu.

Siew roślin strączkowych

Inną alternatywą jest wysiew roślin strączkowych takich jak: bobik, lucerna, groch, łubin. Rośliny te są cennym źródłem azotu glebowego. Do gleby przedostaje się od 40-700 kg azotu na ha. Zatem w uprawach następczych wykorzystuje się mniejsze ilości azotu z nawozów mineralnych. Dodatkowo w sadach wysiew roślin motylkowych w mieszankach z trawami pozwala utworzyć żywą ściółkę. Przeprowadzone badania naukowe wskazywały, że zawartość azotu w liściach jabłoni uprawianych przez 3-4 lata w ściółce z roślin motylkowych wynosiła 2,45% suchej masy. Do uprawy roślin wysokobiałkowych można również uzyskać dopłaty.

Zarówno pozyskiwanie azotu atmosferycznego przez bakterie azotowe, jak również uprawa roślin motylkowych stanowią ekonomicznie uzasadnioną alternatywę dla nawozów sztucznych. Wpisują się one również w koncepcję Zielonego Ładu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI