Dramatycznie wysokie ceny nawozów. Polskie rolnictwo zagrożone ?

Autor: RMF24 09 marca 2022 17:23

Dramatycznie wysokie ceny nawozów. Polskie rolnictwo zagrożone ? Na rynku nawozów rolnych, tak wysokich cen jeszcze nie było. / fot. shutterstock

Na rynku nawozów rolnych, tak wysokich cen jeszcze nie było. Tydzień do tygodnia za tonę najpopularniejszego nawozu, trzeba zapłacić 100 procent więcej - informuje RMF24.

Bez rządowego wsparcia rolnictwo czeka katastrofa 

Bez rządowego wsparcia, polskiemu rolnictwu grozi katastrofa, ostrzegają rolnicze organizacje. W branży zbliża się okres wiosennego zasilania/nawożenia ozimych upraw. Tymczasem cena saletry amonowej, czyli najbardziej uniwersalnego nawozu, w ciągu kilku dni wzrosła o 100 procent! Zdrożała z 3 do ponad 6 tysięcy za tonę. 

Saletra za ponad 6 tys. zł. Anwil podał nowy cennik

Dla porównania: rok temu nawóz ten kosztował około 1300 złotych za tonę. Tak drastyczna podwyżka to efekt rosnących cen gazu. Wczoraj (7 marca) metr sześcienny gazu kosztował już ponad 3 tys. dolarów! 

Dopłaty do nawozów

Jak informuje ministerstwo rolnictwa, rząd chce naciskać na Komisję Europejską o wyrażenie zgody na dopłaty do nawozów. Komisja w tej sprawie ma decydować wkrótce. Jeśli się zgodzi, polski rolnik będzie mógł liczyć na dofinansowanie w wysokości 500 złotych na hektar.

Więcej na RMF24.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI