Dr Teper, IO: Murarka ogrodowa zapewnia efektywne zapylanie upraw

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 22 kwietnia 2016 15:55

Dr Teper, IO: Murarka ogrodowa zapewnia efektywne zapylanie upraw dr Dariusz Teper z Instytutu Ogrodnictwa Zakład Pszczelnictwa w Puławach/ fot. PTWP

Do zapylania upraw coraz powszechniej wykorzystywana jest murarka ogrodowa, która oblatuje około 150 gatunków roślin. - Murarki zimują w stadium imago, co sprawia, że wylatują wczesną wiosną i idealnie trafiają w okres kwitnienia sadów – mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl, dr Dariusz Teper z Instytutu Ogrodnictwa Zakład Pszczelnictwa w Puławach.

- W tym roku zaobserwowano wcześniejsze wyloty samców murarki ogrodowej, co było spowodowane kilkudniowym ociepleniem w pierwszych dniach kwietnia. Samiczki jeszcze nie latają, bowiem wymagają bardziej stabilnej pogody o temperaturze około 15 st. C. Aktywność murarki uwarunkowana jest przebiegiem warunków atmosferycznych – mówi dr Teper.

- Jeżeli po kilkudniowym ociepleniu przyjdzie nagłe ochłodzenie to murarka ogrodowa przestaje być aktywna, a tym samym maleje skuteczność zapylania. Największa aktywność tych owadów przypada na okres około 2 tygodni po wyjściu z kokonu, co – jak zaznacza - pokrywa się z optymalnym terminem zapylania upraw sadowniczych.

- Rozmieszczenie kolonii murarki ogrodowej uwarunkowane jest zasięgiem jej lotu. Należy pamiętać, że owady te przemieszczają się maksymalnie do 300 m, a w praktyce to jest około 100 m. Dlatego domki murarki powinny być tak umiejscowione, aby zasięgi lotów poszczególnych kolonii zazębiały się. Dzięki temu można uzyskać dobre zapylenie na powierzchni całego sadu – mówi dr Teper.

Przypomina, że w uprawach takich gatunków jak jabłonie, grusze, śliwy oraz na plantacjach truskawek warto wprowadzać około 1 tys. kokonów murarki ogrodowej na hektar. - Wiśnie i czereśnie cechują się obfitym kwitnieniem, dlatego tych kokonów powinno być dwa, a nawet trzy razy więcej, czyli około 2-3 tys. na hektar – dodaje.

Według dr Tepera wykorzystanie murarki ogrodowej do zapylenia sadów brzoskwiniowych czy moreli zwłaszcza przy zmiennej pogodzie może być problematyczne. – Na początku kwietnia trudno o dłuższy okres ładnej pogody, zwykle są to jedynie chwilowe ocieplenia. Aby przyspieszyć aktywność murarek można sterować tempem ich rozwoju w cieplarce – mówi ekspert.

- Murarka ogrodowa jest całkowicie nieagresywna, co dodatkowo przemawia za wykorzystaniem jej do zapylania upraw sadowniczych. Może być wykorzystywana na plantacjach, gdzie właściciele czy pracownicy są uczuleni na jad pszczoły miodnej – komentuje dr Teper. Dodaje, że prowadząc ochronę chemiczną w okresie kwitnienia należy zadbać o bezpieczeństwo owadów zapylających.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI