Dr hab. Szczepaniak: Rośliny zaopatrzone w wapń lepiej znoszą suszę

Autor: www.sadyogrody.pl 16 listopada 2018 12:41

Dr hab. Szczepaniak: Rośliny zaopatrzone w wapń lepiej znoszą suszę dr hab. Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu/ fot. PTWP

- Rok 2018 nie tylko był wyjątkowo suchy, ale również z niezwykle wysokimi temperaturami. Tylko rośliny prawidłowo zaopatrzone w wapń były w stanie znieść tak niesprzyjające warunki. Im mniej wody w glebie, tym gorsze pobieranie składników pokarmowych, a szczególnie gorsze pobieranie wapnia – mówił podczas swojego wykładu na konferencji "Sady i ogrody" dr hab. Witold Szczepaniak z Katedry Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

- Zdolność pobierania wapnia w dużym stopniu skorelowana jest z wilgotnością gleby – podkreślał dr hab. Witold Szczepaniak.

Wapń pełni funkcje strukturalne, biochemiczne i fizjologiczne, między innymi bierze udział w procesach stabilizacji komórek i błon cytoplazmatycznych. Wchodzi w skład tkanek i organów, „skleja” komórki roślinne ze sobą. Ponadto uczestniczy w procesie podziału komórek merystemów wierzchołkowych, we wzroście wydłużeniowym korzeni. Bez wapnia słabiej rozwija się system korzeniowy, słabiej również będą się rozwijały nowe pędy. Wapń pełni ważną rolę w procesie zawiązywania nasion (kiełkowanie pyłku i wzrostu łagiewki pyłkowej) oraz w procesie fotosyntezy.

Prelegent zwrócił uwagę, że wapń ograniczania skutki stresu termicznego. - Tylko rośliny prawidłowo zaopatrzone w wapń były w stanie znieść tak wysokie temperatury latem. Im mniej wody w glebie, tym gorsze pobieranie składników pokarmowych, a szczególnie gorsze pobieranie wapnia – mówił.

I dodał, że wapń bierze udział w aktywacji enzymów i przekazywaniu sygnałów środowiskowych. Uczestniczy w procesie otwierania i zamykania aparatów szparkowych, przez co rośliny w niekorzystnych warunkach mogą ograniczać transpirację, co przekłada się na efektywne gospodarowanie wodą. Wapń kontroluje przemiany azotu, pobieranie składników mineralnych przez korzenie, a także tworzenie się i wzrost brodawek korzeniowych u roślin motylkowatych.

Dodatkowo wapń hamuje aktywność patogenów atakujących korzenie i inne organy roślin, np. dobre odżywienie tym składnikiem ogranicza fuzaryjne więdnięcie pomidorów.

Wapń jest składnikiem, który bardzo słabo przemieszcza się ze starszych organów do młodszych. Stąd też pierwsze objawy niedoborów zawsze występują na najmłodszych organach rośliny. Zaobserwować można między innymi zamieranie pąków merystemów wierzchołkowych (korzeniowych i pędów nadziemnych). Inne symptomy niedoborów mogą uwidaczniać się w postaci łamliwości liści czy tzw. więdnięcia fuzaryjnego.

Owoce drzew owocowych i pomidorów mogą odczuwać brak wapnia i zapadać na tzw. choroby fizjologiczne jak np. gorzka plamistość podskórna i brunatnienie miąższu jabłek, sucha zgnilizna wierzchołków pomidora.

Zobacz także: Konferencja Sady i ogrody: Jakie wapno wybrać do sadów? (wideo)

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI