×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dostęp do różnorodnych środków ochrony roślin musi być większy

Autor: KRIR 27 października 2022 11:03

Dostęp do różnorodnych środków ochrony roślin musi być większy Zwiększy się dostęp do różnorodnych środków ochrony roślin?/ fot.sadyogrody.pl

Obecnie rolnicy nie mają odpowiedniego wyboru środków ochrony roślin dla wszystkich rodzajów upraw. Konieczne jest wprowadzenie  przepisów aby środki ochrony roślin stosowane w innych krajach Unii Europejskiej mogły być stosowane w Polsce.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 25 października 2022 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wicepremiera Henryka Kowalczyka, realizując wniosek przyjęty podczas XIII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI Kadencji o zwiększenie dostępu do różnorodnych środków ochrony roślin.

Kurczy się lista dozwolonych środków ochrony roślin

Zapowiadane zmiany zasad stosowania środków ochrony roślin przewidują ograniczenie ich zużycia o 50%. Tymczasem już o Komisja Europejska stopniowo wycofuje poszczególne substancje aktywne jednak nie wprowadza się wystarczającej ilości nowych skutecznych środków. Powoduje to bardzo trudną sytuację np. w produkcji warzyw gdzie nie ma środków ochrony przeznaczonych dla niektórych gatunków a tym samym nie ma możliwości ich uprawy.

W związku z powyższym Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje o wprowadzenie takich przepisów aby środki ochrony roślin stosowane w innych krajach Unii Europejskiej mogły być stosowane w Polsce.

Ponadto rolnicy chcieliby, żeby środki ochrony roślin zakupione np. w Niemczech i tam dopuszczone do stosowania, jednak nie zarejestrowane w Polsce, mogły być  zgodnie z prawem stosowane przez polskich rolników w naszym kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI