×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Doradca Jagodowy: Czas na aplikację preparatu humusowego (zdjęcia)

Autor: Doradca Jagodowy 09 listopada 2020 11:21

Końcówka sezonu wegetacyjnego to optymalny czas na aplikację preparatów humusowych, których zadaniem będzie poprawa parametrów fizyko-chemicznych środowiska korzeniowego, a tym samym wiosennego rozwoju korzeni. Biorąc pod uwagę, iż korzeń jest swoistym „sercem rośliny” odpowiadającym za pobieranie wody i składników pokarmowych oraz ich transport do części nadziemnych – zabieg ten powinien być wykonany z optymalnie dobranym rodzajem oraz dawką preparatu humusowego.

Kiedy gleba wymaga modyfikacji?

Najważniejsze zabiegi poprawiające właściwości gleby powinny być wykonane przed posadzeniem roślin. Późniejsze próby modyfikacji ryzosfery wymagają zastosowania precyzyjnie ukierunkowanych rozwiązań.

Truskawka jest gatunkiem preferującym gleby próchniczne, przewiewne i prawidłowo napowietrzone. Jeżeli zatem pod nasadzenia przeznaczane są stanowiska z glebą ciężką, zlewną lub gliniastą plantator od razu powinien założyć konieczność regularnego wykonywania zabiegów poprawiający strukturę z użyciem preparatów humusowych. Stosowanie kwasów humusowych jest również konieczne w celu wzmocnienia systemu korzeniowego (np. podczas intensywnego wyrastania owoców, po uszkodzeniu korzeni przez herbicydy) lub nagłego pogorszenia się struktury gleby (np. podczas zalania gleby przez obfite opady deszczu). Aplikacja kwasów humusowych to również standardowy zabieg przyspieszający ukorzenienie się roślin po posadzeniu. Jest to zabieg szczególnie ważny przy późnojesiennych nasadzeniach z sadzonek kopanych.

Swoistym bioindykatorem problemów ze strukturą gleby jest pojawiający się skrzyp – chwast ten jest rośliną wskaźnikową gleb kwaśnych i zlewnych, wymagających natychmiastowego napowietrzenia i rozluźnienia. W bieżącym sezonie problemy z niedopowietrzeniem ryzosfery pojawiły się nagminnie po obfitych i długotrwałych deszczach, jakie nawiedziły większość rejonów Polski. We wszystkich wymienionych przypadkach doraźnym, awaryjnym rozwiązaniem jest aplikacja preparatu humusowego. Należy pamiętać, iż preparaty humusowe absolutnie nie mogą stanowić zastępnika nawożenia organicznego, a jedynie cenne uzupełnienie technologii stosowanej w sytuacjach awaryjnych.

Preparat humusowy można aplikować poprzez linię kroplującą lub w formie oprysku na powierzchnię gleby. W sytuacjach awaryjnych zaleca się rozlanie roztworu preparatu humusowego bezpośrednio pod rośliny – takie rozwiązanie dotyczy przypadków gdy pełne uwilgotnienie gleby uniemożliwia uruchomienia fertygacji. Wtedy preparat humusowy dozuje się w maksymalnej koncentracji z jednocześnie minimalnym zużyciem wody na hektar.

Jak wybrać dobry preparat humusowy?

Od dłuższego czasu w sprzedaży mamy prawdziwy „humusowy zawrót głowy”. Każda firma specjalizująca się w sprzedaży produktów dedykowanych dla branży ogrodniczej posiada w swojej ofercie preparat humusowy. Są to produkty o różnej konsystencji, z różną zawartością ekstraktów humusowych różniące się diametralnie składem, rekomendacją stosowania i ceną. Są preparaty dedykowane wyłącznie do poprawy parametrów gleby jak i łączące możliwości poprawy struktury gleby oraz intensyfikujące rozwój systemu korzeniowego. Oczywiście każdy z takich produktów powinien być przebadany pod kontem efektywności. Istnieje jednak podstawowa prawidłowość przy wyborze produktu: płaćmy jak najwięcej za ekstrakt humusowy a nie za opakowanie lub wodę.

Zgodnie z tą prostą strategią najwartościowsze są preparaty sypkie i maksymalnie skoncentrowane. W przypadku preparatów humusowych stałych sprawdzenie zawartości ekstraktów jest proste – informacja ta powinna być zamieszczona na opakowaniu. Jednak jak porównać wartość preparatów humusowych płynnych??? Należy dokładnie przeanalizować ich skład i porównać ich ciężar objętościowy. Biorąc pod uwagę, iż 1 litr wody w temperaturze pokojowej waży prawie 1 kg (dokładnie 998 gram) ekstrakt znajdujący się w produkcie humusowym ponad tą wagę stanowi o wartości agrotechnicznej produktu. Zważywszy, iż w sprzedaży znajdują się preparaty zawierające od kilku do kilkudziesięciu procent ekstraktu humusowego jest to dobry wskaźnik wstępnej oceny przydatności produktów humusowych.

Decyzję o wyborze określonego preparatu humusowego należy podjąć w oparciu o dogodną technikę aplikacji oraz cel zastosowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI