Dopłaty do nawozów - większa wagę mają czyny, nie słowa

Autor: www.sadyogrody.pl 11 kwietnia 2022 09:14

Dopłaty do nawozów - większa wagę mają czyny, nie słowa Temat dopłat do nawozów trwa od początku roku. Było wiele obietnic i zapewnień. / fot. shutterstock

Temat dopłat do nawozów trwa od początku roku. Było wiele obietnic i zapewnień. Mija już czwarty miesiąc a pomocy jak nie było, tak nie ma.

Temat dopłat do nawozów wzbudza ciekawość rolników już od ponad czterech miesięcy. Nic w tym dziwnego ceny nawozów osiągnęły drastycznie wysokie poziomy. 

Pomoc dla ukraińskich rolników: Eksport przez Polskę i dostawy paliwa

Dopłaty do nawozów - niekończąca się historia 

Na początku roku został złożony wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na dopłaty do nawozów. W międzyczasie kilkukrotnie słyszeliśmy, że dopłaty do nawozów będą potrzebna jest tylko... zgoda Komisji Europejskiej. Mijały dni, tygodnie i miesiące. Dzisiaj znajdujemy się w zasadzie w tym samym punkcie co w styczniu. Chociaż nie, wielu rolników już podjęło decyzje o zakupie mniejszych ilości nawozów, albo nie kupowaniu ich w ogóle co w konsekwencji może oznaczać mniejsze plony - zwłaszcza w produkcji rolnej. 

Wojciechowski zapewnia: Wkrótce decyzja ws. dopłat do nawozów

Na koniec marca Janusz Wojciechowski napisał na twitterze, że zgoda na dopłaty jest już od tygodnia. Jednak to również nie rozwiązało problemu bo rząd prosił o możliwość uruchomienia puli pieniędzy z innych środków - tak zwanych covidowych - niż zakładała Komisja Europejska. Tak jak wielu przypuszczało, Komisja Europejska nie zgodziła się na dopłaty z tych środków. 

Henryk Kowalczyk zapowiedział, że będzie ponowny wniosek do KE w tej sprawie. Minister dodał, że pozostaje jeszcze jedna możliwość finansowania na podstawie komunikatu KE z 24 marca br. Jest to pomoc z tytułu kryzysu wywołanego wojną w Ukrainie.

Ponowny wniosek o dopłaty do nawozów

Polski rząd złożył w KE już zmodyfikowany wniosek ws. dopłat do nawozów. Janusz Wojciechowski zapewnia, że już w najbliższych dniach zapadnie decyzja Komisji Europejskiej i pomoc dla polskich rolników będzie mogła być udzielana. Henryk Kowalczyk natomiast przekonuje, że pomoc rolnikom ws. dopłat do nawozów jest "niespotykanej skali".

Kowalczyk o pomocy ws. dopłat do nawozów: jest niespotykanej skali

Zapewnień i tym razem nie brakuje, decyzja przecież ma już być za kilka, kilkanaście dni jednak prawda jest taka, że rzeczywistość szybko może to zweryfikować. Choć wszyscy liczymy na szybką pomoc dla rolników to większą wagę mają czyny, nie słowa. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI