Wojciechowski wziął w niedzielę udział w XIV Targach Żywności Tradycyjnej "Festiwal Podkarpackich Smaków" w Górnie na Podkarpaciu, w czasie którego spotkał się w pobliskiej szkole z rolnikami.

"Ceny nawozów wzrosły w 27 krajach, we wszystkich. Natomiast tylko Polska wprowadziła pomoc dla rolników dotkniętych skutkami tej podwyżki"- zaznaczył.

Stwierdził, że przy drastycznym wzroście cen nawozów, największe konsekwencje ponoszą ci, którzy ich najwięcej zużywają. "Województwo podkarpackie ma najniższe zużycie nawozów, są województwa, które dwa razy więcej nawozów używają w przeliczniku NPK na hektar, a plony na Podkarpaciu są wyższe i to we wszystkich produktach. W zbożu, ziemniakach, rzepaku. (...) Jest z kogo brać wzór" - powiedział Wojciechowski.

Program dopłat do nawozów 2022

W połowie kwietnia Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości 3,9 mld zł przeznaczony na wsparcie polskiego rolnictwa w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. Oznacza to zgodę na dopłaty do nawozów. Wysokość wsparcia dla upraw rolnych (nie więcej niż 50 ha) wynosi 500 zł na 1 ha, zaś dla łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych - 250 zł na 1 ha powierzchni.