Dokarmianie pozakorzeniowe i stymulacja po zbiorach truskawek (zdjęcia)

Autor: dr hab. Zbigniew Jarosz/ Doradca Jagodowy 25 sierpnia 2020 11:16

W okresie późnego lata i jesieni nie można zaniechać zabiegów dokarmiania pozakorzeniowego i stymulacji truskawek, które są istotnym czynnikiem decydującym o prawidłowym przebiegu procesu inicjacji pąków kwiatowych na przyszły rok.

Bardzo ważna jest odpowiednia stymulacja, zwłaszcza po skoszeniu liści gdyż niweluje stres związany z utratą masy nadziemnej oraz pomaga roślinie powrócić do prawidłowego funkcjonowania i szybkiej odbudowy ulistnienia. Na plantacjach koszonych zabiegi stymulujące rozpoczynamy gdy rośliny odbudują masę liściową, zapewniającą odpowiednią powierzchnię wchłaniania nawozów i stymulatorów. Częstotliwość oraz liczbę zabiegów wzmacniająco-stymulujących dobieramy indywidualnie do zaistniałych potrzeb na plantacji.

Zabiegi poprawiające odbudowę ulistnienia i funkcjonowanie roślin po skoszeniu

Sierpniowe upały i susza spowodowały wystąpienie silnego stresu oksydacyjnego u roślin. Warunki te szczególnie niekorzystnie wpłynęły na stan plantacji skoszonych, pogłębiając stres związany z usunięciem ulistnienia. Na plantacjach, na których uwidacznia się  spowolnienie odbudowy ulistnienia warto jest wykonać 2-3 krotny zabieg koncentratem aminokwasowym. Może to być Aminoplant 2,0-3,0 l na ha, Aminokomplex 1,0-2,0 l na ha, Kaishi 2,0 l na ha, lub TerraSorb Complex 1,0 – 1,5 litr na ha.

Ponadto w przypadku nałożenia się silnego stresu herbicydowego powyższe zabiegi z użyciem koncentratu aminokwasowego warto wzmocnić dodatkiem biostymulatora Asahi SL w dawce 0,6 litr na ha. Zabiegi takie należy wykonywać regularnie co 7-10 dni do momentu wyjścia roślin ze stresu. W większości przypadków powyższe stymulatory można łączyć z zabiegami ochrony roślin (w przypadku łącznego stosowania agrochemikaliów należy każdorazowo sprawdzać taką możliwość).

Na plantacjach o niskiej zawartości magnezu w glebie w okresie pozbiorczym mogą wystąpić objawy niedoboru tego składnika w postaci charakterystycznych przeżółknięć międzynerwowych blaszki liściowej. W takich przypadkach warto jest wykonać 2-3 krotny zabieg nawozem AminoQuelant Mg w dawce 2-3 litr na ha, w odstępach 10-14 dni celem regeneracji struktur chlorofilowych i pobudzenia fotosyntezy.

Zabiegi poprawiające proces inicjacji pąków kwiatowych

Proces inicjacji pąków kwiatowych u odmian truskawki czerwcowej, które są roślinami dnia krótkiego, w naszych szerokościach geograficznych zaczyna się od około 25 sierpnia i trwa do nadejścia przymrozków. Z fizjologicznego punktu widzenia proces ten jest ściśle związany ze sprawną biosyntezą fitohormonów z grupy giberelin. Optymalnymi warunkami dla prawidłowego procesu inicjacji pąków kwiatowych są umiarkowana temperatura w zakresie 15-25⁰ C oraz prawidłowa wilgotność ryzosfery.  Wszystkie czynniki stresogenne utrudniające biosyntezę fitohormonów, takie jak upały, susza a zwłaszcza stres herbicydowy, automatycznie spowalniają również proces inicjacji pąków kwiatowych. W takich sytuacjach niezbędne jest zastosowanie nawozów lub preparatów zawierających prekursory fitohormonów, których dostarczenie roślinom nie tylko niweluje stres oksydacyjny ale również przywraca prawidłowe tempo inicjacji pąków kwiatowych. Może to być Maxi Grow w dawce 0,75 l na ha, Shigeki 3,0-4,0 litr na ha, Valkiria 2,0-3,0 l na ha lub Maral  NPK 6-6-5-1 w dawce 1,5 l na ha. Rekomendowane nawozy należy stosować regularnie przez cały okres inicjacji pąków kwiatowych, a szczególnie w okresach nasilających się warunków stresowych.

Dodatkowe uzupełnienie potasu i magnezu

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI