Dokarmianie dolistne wapniem - jaki schemat przyjąć w tym sezonie?

Autor: www.sadyogrody.pl 10 czerwca 2021 11:47

Dokarmianie dolistne wapniem - jaki schemat przyjąć w tym sezonie? Pozakorzeniowe dokarmianie wapniem rozpoczynamy od okresu wzrostu zawiązków/ fot. sadyogrody

Tegoroczna chłodna i deszczowa aura w kwitnienie i uszkodzenia mrozowe doprowadziły do strat w sadach. W wielu lokalizacjach opad zawiązków jest bardzo duży. Mówi się też, że część zawiązków może być „niepełnowartościowa”, gdyż posiada uszkodzenia. Najważniejszym elementem nawożenia rosnących zawiązków jest odpowiednie zaopatrzenie ich w wapń.

  • W bieżącym sezonie mamy do czynienia z masowym osypywaniem się zawiązków; warto zintensyfikować działania i zadbać o jakość plonu
  • Standardowy program dolistnego dokarmiania wapniem rozpoczynamy zwykle około połowy – końca czerwca
  • Ilość oprysków wapniem dostosowujemy do wymagań konkretnych odmian jabłoni oraz przewidywanego plonu i siły wzrostu drzew

Wapń - podstawowy składnik budulcowy w roślinie

Odpowiednie zaopatrzenie w wapń pozwala na budowę mocnych ścian komórkowych, co ma ogromny wpływ na jakość zbieranych owoców oraz ich trwałość przechowalniczą.  Trwałe ściany komórkowe to również trudniejsza bariera do pokonania dla chorób (zgnilizny) i niższe ryzyko wystąpienia uszkodzeń fizjologicznych, takich jak gorzka plamistość podskórna czy różnego rodzaju oparzelizny.

Niestety nawet gleby o odpowiedniej zawartości i dostępności Ca nie zapewnią wystarczającego zaopatrzenia w wapń owoców. Wynika to stąd, iż jabłka konkurują o ten składnik z rosnącymi pędami. Z tej przyczyny warto zadbać o właściwą kontrolę wzrostu tak, aby pędy zakończyły rozwój pod koniec czerwca. Drugim niezwykle istotnym czynnikiem jest opryskiwanie roślin nawozami wapniowymi. Przeprowadzone badania i praktyka sadownicza wskazuje na istotne zwiększenie zawartości Ca w owocach po takich opryskach. 

W sadach standardowy program dolistnego dokarmiania wapniem rozpoczynamy zwykle około połowy – najpóźniej końca czerwca. Dawki nawozów i ilość oprysków należy dostosować do odmiany i warunków atmosferycznych podczas opryskiwania.

Jaki schemat dokarmiania dolistnego wapniem?

Zawartość wapnia w owocach najskuteczniej podnosi opryskiwanie drzew chlorkiem wapnia. Jednocześnie jest to najtańsza z dostępnych opcji.

Chlorek wapnia zawiera najwyższe stężenie Ca, stąd jego wysoka skuteczność. Niestety, nie pozostaje on bez wad – stosowany w okresach upalnej pogody może powodować lekkie uszkodzenia liści. ale nie zawiązków.

Aby wykorzystać wysoką skuteczność chlorku przy jego niskiej cenie, trzeba rozsądnie go stosować. Podstawą jest wykonywanie zabiegów wieczorem, kiedy temperatura jest niższa a wilgotność większa. Kilka nocnych godzin po zabiegu pozwoli na pobieranie preparatu przez rośliny i minimalizuje ryzyko uszkodzenia liści. Gdy dzień zapowiada się chłodny i pochmurny, nie ma przeszkód aby wykonać oprysk w ciągu dnia lub rano. 

Dawki chlorku uzależniamy od pogody. Przy wysokich temperaturach panujących w ciągu dnia od połowy czerwca stosujemy ok 3-4 kg/ ha, a przy chłodniejszej pogodzie – 5-6 kg. Od  połowy lipca dawki zwiększamy o 2 kg. Sensowne wydaje się też stosowanie dodatku niewielkiej ilości (0,5 l/ha)  preparatów aminokwasowych. 

Jaka ilość oprysków wapniem w sezonie?

Ilość oprysków dostosowujemy do wymagań konkretnych odmian jabłoni oraz przewidywanego plonu i siły wzrostu drzew. Przy niskim plonie i silnym wzroście wegetatywnym wykonujemy więcej zabiegów. W kwaterach odmian podatnych na gorzką plamistość podskórną - GPP (czyli mających problemy z transportem wapnia do owoców, jak Szampion, Ligol, Jonagoldy, Mutsu, Fuji, Cortland) będzie to ok 12 oprysków, a w odmianach mało wrażliwych – 10.

Przy spodziewanym  wysokim plonie i zrównoważonym wzroście wykonujemy mniej oprysków: 10 u odmian podatnych oraz 8 u mniej wrażliwych.

Tak wygląda standardowy schemat dokarmiania wapniem. Jeśli jednak stosując go w poprzednich latach wciąż obserwujemy problemy z GPP (co świadczy o dużych kłopotach z zaopatrzeniem owoców w wapń) powinniśmy wykonać większą ilość oprysków oraz rozważyć nawożenie wapniem gleby w sadzie jesienią. Warto przedtem wykonać jej analizę, żeby poznać pH podłoża - gdyż może okazać się, iż jest ono właściwe i zastosowanie zwykłego wapna nawozowego nie będzie korzystne. 

Bogata oferta nawozów na www.gieldarolna.pl! 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI