Dobre plonowanie porzeczek mimo suszy

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 28 czerwca 2018 10:24

Dobre plonowanie porzeczek mimo suszy fot. sadyogrody.pl

22 czerwca w gospodarstwie dr Piotra Baryły w Piotrowicach Wielkich odbyła się piąta edycja spotkania skierowanego do plantatorów czarnych porzeczek, podczas którego dokonano oceny sezonu – uwzględniając dotychczasowy przebieg pogody oraz realizowane programy nawożenia i ochrony krzewów.

Jak informował dr Piotr Baryła, prezes KSPCP, pomimo panującej w tym roku suszy (od 1 kwietnia na terenie gospodarstwa spadło jedynie 60 mm opadu deszczu), plonowanie czarnej porzeczki zapowiada się na zadowalającym poziomie, dzięki odpowiedniemu odżywieniu krzewów i prowadzeniu uprawy na glebie II i III klasy.


Program nawożenia firmy Timac Agro obejmuje 95 proc. powierzchni plantacji, a pozostałe 5 proc. stanowi kontrola. - Dążymy do tego, aby nie zwiększać areału upraw porzeczki, natomiast z jednostki powierzchni uzyskiwać jak najwyższe plony – mówił.

Jednym z nowych rozwiązań włączonych do programu ochrony czarnej porzeczki jest Isonet Z (firmy Sumi Agro), zawierający feromon przeznaczony do wabienia i dezorientacji samców przeziernika porzeczkowca. Dyspenser powinien być przymocowany w górnej części krzewu, najlepiej od strony zacienionej, przed rozpoczęciem lotów motyli. W bieżącym sezonie, za sprawa ciepłej pogody obserwowano znaczne przyspieszenie wegetacji i zawieszki wywieszono 14 maja.

W sezonie 2018 w ramach projektu Vademecum stosowano rozbudowany program ochrony czarnych porzeczek, m.in. odmiany ‘Jubilejnaja Kopania’ (plantacja z 2015 r.), w oparciu o rozwiązania firmy Bayer. Zwrócono uwagę, że w przebadanych próbach owoców nie wykazano przekroczeń poziomów pozostałości.

W warunkach Piotrowic Wielkich zachodziła także konieczność wykonania zabiegów przeciwko szarej pleśni, co przez niektórych producentów mogło nie zostać wychwycone, ponieważ stacje nie wskazywały na zagrożenie infekcją. Program ochrony obejmował 2-krotne zastosowanie preparatu Luna Sensation 500 SC (pierwszy oprysk w dawce 0,6 l/ha, drugi stosowany przeciwko opadzinie liści porzeczki 0,8 l/ha ).

Organizatorami piątej edycji spotkania „Porzeczkowy zawrót głowy” było Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek oraz firmy Timac Agro i Bayer.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI