Dlaczego warto zaprawiać bulwy ziemniaka?

$data.author.description Autor: farmer.pl 31 marca 2021 12:38

Dlaczego warto zaprawiać bulwy ziemniaka? Ospowatość bulw, skleroty Rhizoctonia solani/ fot. farmer.pl

Porażenie przez choroby i błędy w agrotechnice mogą prowadzić do niezadowalających plonów bulw o niskiej jakości. Możemy to ryzyko ograniczyć. Najlepiej zacząć działać już na początku - czytamy w serwisie farmer.pl.

Pierwszą z chorób, która najczęściej pojawia się na plantacjach ziemniaka, jest rizoktonioza – jedna z najważniejszych i najgroźniejszych w tym gatunku. Występuje w trzech formach: ospowatości bulw, gnicia kiełków i próchnienia podstawy łodygi. Patogen wywołujący chorobę (Rhizoctonia solani) powoduje największe szkody w początkowym okresie wegetacji ziemniaka. Wówczas dochodzi do infekcji wrażliwych części: przede wszystkim stożków wzrostu kiełków, które zamierają. Roślina wypuszcza kiełki boczne, które najczęściej także są infekowane. Z takich porażonych kiełków wschody są opóźnione, nierównomierne, łodygi wyrastają słabe, rośliny mają mniejszy pokrój i dają plon nawet o 20-25 proc. niższy, gorszej jakości.

U starszych roślin na skutek niszczenia wiązek przewodzących obserwujemy próchnienie podstawy łodygi. Pewnym rozwiązaniem mogłoby się wydawać wysadzenie zdrowych bulw, ale i to nie daje gwarancji, że choroba nie pojawi się na plantacji, ponieważ patogen Rhizoctonia solani bytuje też w glebie oraz na resztkach roślinnych. Ponadto zimując w postaci sklerot, przenosi się na bulwach (ospowatość bulw) – w ten sposób możemy zawlec chorobę z poprzedniego sezonu na nową plantację. Chcąc uchronić bulwy, najlepiej zabezpieczyć je jeszcze przed sadzeniem, wykorzystując do tego dostępne na rynku zaprawy fyungicydowe.

Powszechnie występującą chorobą jest także parch srebrzysty powodowany przez Helminthosporium solani. Porażone bulwy mają srebrzyste, pomarszczone plamy, skórka w miejscu nekroz nie złuszcza się. Takie bulwy nie nadają się do przerobu na frytki i chipsy, przez co są dyskwalifikowane przez firmy produkcyjne. Produkty z nich wytworzone mają ciemną barwę i gorzki smak. Porażone bulwy przez H. solani szybciej tracą wodę. Zarodnikujący grzyb na skórce poprzez niszczenie kiełków opóźnia wschody.

Najskuteczniejszą ochroną zarówno w przypadku rizoktoniozy, jak i parcha srebrzystego jest prewencja, dlatego zaleca się zaprawiać bulwy ziemniaka
i/lub opryskiwać glebę podczas sadzenia. Do dyspozycji mamy kilka substancji czynnych (s.cz.), na których bazuje kilkadziesiąt zarejestrowanych do stosowaniu w ziemniaku preparatów.

Czytaj więcej w serwisie farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI