Dlaczego ceny nawozów znacznie wzrosły?

$data.author.description Autor: farmer.pl 03 lutego 2021 08:08

Dlaczego ceny nawozów znacznie wzrosły? Skąd nagły wzrost cen nawozów? fot. Farmer

Portal Farmer.pl informuje, że początek roku to czas kiedy zwykle wzrastają ceny nawozów mineralnych, ale w tym roku te wzrosty są wyższe.

Obecnie ceny nawozów kształtuje się na poziomie około (oczywiście w zależności m.in. od wielkości partii, miejsce zamieszkania (transport), producenta czy dystrybutora), w tzw. big-bag: za saletrę amonową – 1200 zł/t, mocznik – 1620 zł/t, siarczan amonu – 900 zł/t, sól potasowa – 1400 zł/t, NP(S) – 2100 zł/t, NPK (S) – 1550-1700 zł/t. Dlaczego?

- Wysokie ceny płodów rolnych determinują większy popyt na nawozy ze strony rolników. Gwałtowna zmiana, która nastąpiła cen płodów rolnych na przełomie roku, spowodowała, że producenci rolni rozpoczęli szukanie nawozów dosyć nerwowo. Okazało się, że podaż surowców jest zdecydowanie mniejsza niż popyt – powiedział w rozmowie z portalem farmer.pl, Roman Błaszyk, kierownik Działu Technologii Upraw PhosAgro Polska.

- Głównymi nawozami, których ceny dynamicznie wzrosły są nawozy fosforowe i azotowe, w szczególności mocznik – zauważa Błaszyk. W jego ocenie, wzrost cen nawozów nie ma charakteru spekulacyjnego, a wynika wprost ze strukturalnej nierównowagi podaży do popytu na poziomie odbiorcy ostatecznego.

Więcej na ten temat na Farmer.pl

 

Bogatą ofertę nawozów znajdziesz w serwisie Giełda Rolna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI