Diaporthe vaccinii – nowy patogen żurawiny wielkoowocowej w PolsceKrystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl - 01 marca 2016 10:49


W naszym kraju uprawa żurawiny wielkoowocowej prowadzona jest na niewielkiej powierzchni. Dlatego też zagrożenia związane z ochroną tego gatunku są dopiero poznawane. Nowym patogenem stwierdzonym po raz pierwszy w Polsce jest Diaporthe vaccinii.

W 2013 roku na doświadczalnej plantacji żurawiny wielkoowocowej zaobserwowano przedwczesne przebarwienia na liściach, a następnie zamieranie pojedynczych pędów. Stwierdzono również zmiany w wyglądzie dojrzewających owoców. Pomimo, iż miały one niezmieniony kształt, to były miękkie, jakby „napompowane”, a po przekrojeniu wyciekał z nich lepki sok.

Zespół naukowy z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, w składzie mgr Monika Michalecka i dr Hanna Bryk, przeprowadził badania, których celem było identyfikacja sprawcy zagrożenia z wykorzystaniem metod biologii klasycznej i molekularnej. Na podstawie uzyskanych wyników za sprawcę zaobserwowanych objawów uznano patogen Diaporthe vaccinii (Phomopsis vaccinii).

Grzyb ten od 2010 roku znajduje się na europejskiej liście patogenów kwarantannowych (2, EPPO PQR). W Europie Diaporthe vaccinii stwierdzany jest na Łotwie i Litwie (podlega kontroli), niegdyś występował również w krajach, takich jak Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Rumunia, lecz jego źródło zniszczono i obecnie nie notuje się występowania tego patogena.

W naszym kraju obecność grzyba Diaporthe vaccinii stwierdzono po raz pierwszy. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tego patogena, zainfekowane rośliny, z których pobrano próbki do badań zostały zniszczone. Problem ten przedstawiono podczas sesji posterowej w trakcie 59. Ogólnopolskiej konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych w Ożarowie Mazowieckim.