Deszczowa pogoda zimą sprzyja wymywaniu składników pokarmowych

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 29 grudnia 2016 15:38

Deszczowa pogoda zimą sprzyja wymywaniu składników pokarmowych Fot. za Farmer.pl (Anna Kobus)

Obfitująca w opady jesień, jak również dalej utrzymująca się deszczowa pogoda w zimie mogą być przyczyną utraty z gleby dużej ilości ważnych dla roślin składników pokarmowych. Na wymywanie wrażliwe są między innymi jony magnezu. Wiosną powinniśmy szczególnie mocno zadbać o nawożenie swoich upraw tym składnikiem - informuje Farmer.pl.

Rośliny uprawne pobierają z hektara od 20-100 kg MgO. Największe zapotrzebowanie na ten składnik mają te rośliny, które budują dużą powierzchnię asymilacyjną i wytwarzają duży plon np. burak cukrowy, ziemniak, czy kukurydza. Nieco mniejsze zapotrzebowanie wykazują; bobowate czy rośliny zbożowe. Jednak każda z tych upraw może cierpieć na niedobór magnezu, co staje się konsekwencją głównie niedostatecznej podaży tego składnika względem potrzeb roślin. Wynoszenie magnezu wraz plonem to główne jego straty.

Drugim poważnym źródłem strat magnezu z gleby jest utrata jonów w procesie wymywania. Dlaczego tak się dzieje? Magnez występuje w roztworze glebowym w formie jonów Mg2+ lub jako magnez wymienny w kompleksie sorpcyjnym. Nie jest jednak silnie wiązany w glebie więc łatwo ulega procesowi wymywania, zwłaszcza na glebach lekkich i zakwaszonych. Jest zdecydowanie słabiej zasorbowany przez koloidy glebowe niż chociażby jony potasu. Między innymi z tych powodów wysokie dawki nawozów potasowych mogą być przyczyną wypierania z kompleksu sorpcyjnego właśnie jonów magnezu.

Proces wymywania szczególnie intensywnie zachodzi w środowisku kwaśnym. Tak więc, regulując odczyn automatycznie zwiększamy dostępność przyswajalnego dla roślin magnezu. Jednak powinniśmy pamiętać, że jeśli gwałtownie podniesiemy pH gleby tylko nawozami wapniowymi, rośliny mogą wyraźnie cierpień na deficyt magnezu (wapń wyprze jony magnezu z kompleksu sorpcyjnego i „zajmie” czołowe w nim miejsce). Stąd na kwaśnych glebach pierwszym krokiem powinno stać się zastosowanie nawozów wapniowo-magnezowych (wadą tych nawozów jest to, że działają one bardzo wolno). Ich stosowanie ma na celu podniesienie pH i zwiększenie naturalnej zasobności gleby w magnez.

Więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI