Ważnym aspektem jest wybór nasion dobrej jakości, które pozwalają na uzyskanie wysokich plonów. Jakość nasion określają urzędowe normy. Najważniejszym parametrem jest zdolność kiełkowania. W urzędowych normach możemy znaleźć minimalne zdolności kiełkowania dla poszczególnych gatunków, np. dla pietruszki minimalna zdolność kiełkowania określona jest na poziomie 65%, natomiast dla ogórka wartość ta wynosi 80%.

Kolejnym ważnym parametrem jest czystość nasion. Parametr ten wskazuje czy w partii kupowanych nasion nie ma nasion innych gatunków. Innym parametrem jest masa tysiąca nasion. Jej znajomość pozwala określić optymalną normę wysiewu. Oprócz wskazanych wartości trzeba zwrócić uwagę na termin wykonania badania i czy jest ono ważne w momencie zakupu nasion.

Jakie informacje powinna zawierać etykieta?

Etykietę najczęściej możemy znaleźć na opakowaniu w formie naklejki lub nadruku. Powinna zawierać takie informacje jak: nazwa gatunku i odmiany, nazwa producenta i dystrybutora, gramatura, numer partii, ilość nasion w opakowaniu, informacja o zdolności kiełkowania wyrażana w %.

Bardzo ważną informacją która powinna znaleźć się na opakowaniu jest termin przydatności do wysiewu, gdyż z upływem czasu nasiona tracą zdolność kiełkowania. Nie kupujmy nasion w opakowaniach na których data przydatności jest zamazana lub zaklejona, gdyż nie mamy wtedy gwarancji uzyskania zadowalających plonów.

Każde opakowanie jednostkowe powinno zawierać zwięzły opis uprawy. Takie informacje przydatne są zarówno dla początkujących jak i wieloletnich producentów. Ich przestrzeganie pozwala uzyskać wysokie plony. W momencie zakupu nie mamy możliwości wizualnie ocenić jakości nasion, dlatego kupując nasiona należy zwrócić szczególną uwagę na informacje zawarte na opakowaniach. 

Nie należy kupować nasion w opakowaniach zawilgoconych, takich które leżały na słońcu, bądź uszkodzonych.

Nasiona najlepiej kupować bezpośrednio od producenta, firmy nasiennej, czy też dystrybutora. Firmy nasienne często na stronach internetowych mają wyszczególnione listy firm dystrybucyjnych z którymi współpracują. Należy również zatrzymać paragon lub fakturę zakupu nasion która jest niezbędna w przypadku reklamacji towaru.

Materiał siewny - sprawdź ofertę na www.gieldarolna.pl!