Czy mrozy wpłyną na kondycję form zimujących szkodników?

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 09 lutego 2021 16:17

Czy mrozy wpłyną na kondycję form zimujących szkodników? Czy tak silne mrozy są wystarczające, aby zniszczyć zimujące formy szkodników?/ fot. sadyogrody.pl

W tym roku mamy do czynienia z prawdziwą mroźną zimą. Do przyszłego wtorku temperatury w nocy wciąż będą ujemne, często dwucyfrowe. Czy tak silne mrozy wpłyną na gorszą kondycję stadiów zimujących szkodników?

Panujące obecnie silne mrozy budzą wiele obaw. Sadownicy martwią się czy silne spadki temperatur spowodują uszkodzenia w sadach i na plantacjach roślin jagodowych. Ostatnie zimy były stosunkowo łagodne, bez silnych mrozów i często bez okrywy śnieżnej. W sezonie wegetacyjnym mieliśmy za to dużą presję ze strony patogenów.

Czy mróz ograniczy populację szkodników?

- Odwykliśmy od mroźnych zim i obecna wywołuje trochę zamieszania. Poniekąd słusznie, gdyż istnieje niestety ryzyko przemarzania roślin, zwłaszcza tam, gdzie okrywa śnieżna, czy też lodowa na roślinach się nie utrzymała, a temperatury spadały poniżej 20 st. C. Rodzime gatunki patogenów i szkodników są dostosowane do takich warunków zimowych. Dla nich nawet lepiej byłoby, aby mrozy i okrywa śnieżna utrzymały się jak najdłużej. Wiemy bowiem, że często nie sam mróz ogranicza organizmy szkodliwe, ale skoki temperatur. To właśnie duże spadki temperatur, a następnie ich wzrosty w przeciągu kilku, kilkunastu dni powodują wzrost śmiertelności wielu organizmów, ale to co może pozytywnie na nie wpływać przed redukcję ich populacji działa niestety szkodliwie na zimujące rośliny - rozhartowują się. Nie ma tu zatem złotego środka – mówi w rozmowie z sadyogrody.pl dr hab. Paweł K. Bereś, (prof. IOR) z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Rzeszowie Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu -PIB, założyciel „Działka i ogród naszą pasją".

- Pozostaje oczywiście pytanie otwarte czy zima nieco w kratkę temperaturową wpłynie na takie gatunki jak muszka plamoskrzydła, ćma bukszpanowa, mączlik warzywny czy też skośnik pomidorowy? Wiemy choćby, że muszka czy też ćma bez problemu znoszą mrozy, ale czy te wahania jakie były i zapewne jeszcze będą, wpłyną na gorszą kondycję stadiów zimujących? Przekonamy się o tym od wiosny, gdyż trudno na ten moment prognozować. Podobnie jest z patogenami znajdującymi się w glebie, czy też na resztkach roślinnych - ich stadia przetrwalnikowe wiele mogą znieść, ale niestabilność termiczno-wilgotnościowa w czasie zimy może być czynnikiem ograniczającym ich rozwój – zaznacza.

- Kluczowa teraz będzie troska o to, żeby rośliny zimujące przetrwały w jak najlepszej kondycji, ale także żeby nas znowu nie zaskoczyła zimna czy nawet mroźna wiosna zwłaszcza maj, gdy rośliny są siane, wsadzane do gruntu, a inne już choćby kwitną – mówi dr hab. Paweł K. Bereś.

Środki do produkcji - sprawdź ofertę na Giełda Rolna!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI