Czy już czas na pierwsze zabiegi przeciwko miodówce gruszowej?

Autor: www.sadyogrody.pl 28 lutego 2021 15:19

Czy już czas na pierwsze zabiegi przeciwko miodówce gruszowej? Część sadowników rozpoczęła już pierwsze zabiegi przeciwko miodówce/ fot. sadyogrody

W ostatnim tygodniu lutego było wyjątkowo ciepło, jak na tą porę roku. Część sadowników  rozpoczęła już pierwsze zabiegi glinką kaolinową przeciwko miodówce gruszowej.

Po pierwszych dniach ocieplenia część sadowników zdecydowała się na pierwsze zabiegi przeciwko miodówce w gruszach.

Pryskać już na miodówkę?

- Najlepiej wykonać lustrację w swoim sadzie i na jej podstawie podjąć decyzję. Sytuacja jest dość zróżnicowana. Po lustracjach wykonanych w ostatnich dniach, można stwierdzić że są sady gdzie szkodnik ten jeszcze nie rozpoczął swojej aktywności, ale w innych obserwowane są pierwsze, pojedyncze latające muchy. Jednak nie można powiedzieć, że miodówka intensywnie lata! Pomimo to, wiedząc jak groźny jest to szkodnik, i że najważniejsza jest wiosenna ochrona zapobiegawcza, warto w tych najbliższych dniach wykonać pierwszy zabieg glinką kaolinową. Pamiętajmy jednak, że jest ona dość łatwo zmywana przez deszcz, który jest zapowiadany. Dlatego zabiegi glinką należy powtarzać do kwitnienia, tak często jak będzie to konieczne - informuje Robert Binkiewicz z firmy Agrosimex.

Zamaskować pędy

Glinki nie stosuje się podczas kwitnienia! Częstotliwość zabiegu polega na tym, że trzeba go wykonać w momencie, gdy glinka ulegnie zmyciu albo jeśli występuje bezdeszczowa pogoda po około 2 tygodniach od zabiegu. To dlatego, aby chronić dojrzewające pąki, aby nowe przyrosty były cały czas pokryte preparatem.

Glinka kaolinowa działa poprzez "zamaskowanie" pędów przed samicami, które składają jaja. 

Pierwszy zabieg powinien być wykonany przy pomocy 30 kg glinki na ha, a kolejne - 20 kg/ha. Warto pamiętać o dokładnym wymieszaniu kaolinu, więc w trakcie opryskiwania mieszadło musi być stale włączone.

Środki do produkcji - sprawdź oferty na Giełda Rolna!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI