CopaCogeca: producenci ekologiczni muszą mieć dostęp do skutecznych śor

Autor: www.sadyogrody.pl/ COPA-COGECA 30 marca 2021 12:57

CopaCogeca: producenci ekologiczni muszą mieć dostęp do skutecznych śor CopaCogeca: producenci ekologiczni muszą mieć dostęp do skutecznych śor/ fot. shutterstock.com

Copa i Cogeca wyrażają zadowolenie iż Komisja rozważa
zastosowanie podejścia rynkowego do opracowania nowego
planu działania na rzecz rolnictwa ekologicznego. Dlatego też producenci ekologiczni muszą mieć koniecznie dostęp do skutecznych środków ochrony roślin - czytamy w komunikacie.

- Sektor rolnictwa ekologicznego nieustannie się powiększa - areał przeznaczony pod produkcję ekologiczną wzrósł z 8,5 mln ha w 2010 r. do 13,8 mln ha w 2019 r., czyli o 62% w ciągu dziesięciu lat. Równocześnie unijni konsumenci są coraz bardziej zainteresowani tą metodą produkcji. Zauważyliśmy, że pandemia Covid-19 spotęgowała tę tendencję. Mimo wszystko, 8,5% gruntów przeznaczonych na produkcję ekologiczną znacznie odbiega od celu w wysokości 25% przedstawionego w strategii „od pola do stołu” - podaje Copa i Cogeca.

- Copa i Cogeca od zawsze wzywają do zastosowania podejścia rynkowego, gdyż jest to najlepszy sposób na zadbanie o zdrowy rozwój sektora. Kluczowe znaczenie będzie miało zapewnienie rentowności sektora, odpowiednich inwestycji i lepszego podziału zysków. Dlatego właśnie jesteśmy zadowoleni z planu działania opartego na strategii rynkowej - czytamy w komunikacie.

Zdaniem Lone Andersen, przewodniczącej grupy roboczej „Rolnictwo ekologiczne”: „podejście, które rozważa Komisja Europejska okaże się najbardziej zrównoważonym rozwiązaniem. Mimo że cel 25% jest bardzo ambitny i trzeba go zrealizować w ciągu dziewięciu lat, Copa i Cogeca liczą na bliską współpracę z Komisją, Radą i Parlamentem Europejskim, a także
innymi stronami zainteresowanymi z sektora, by zagwarantować, że zbliżymy się do tego celu nie powodując zakłóceń na rynku. Cieszę się więc z rozszerzenia analiz obserwatoriów rynku UE o produkty ekologiczne”.

Bardzo ważne jest dalsze kultywowanie związku między rolnictwem ekologicznym a środowiskiem w odniesieniu do środków produkcji. Obszary objęte produkcją ekologiczną są wolne od substancji chemicznych, na czym dodatkowo korzysta środowisko i różnorodność biologiczna. Producenci ekologiczni muszą jednak stawić czoła skutkom zmian klimatu i ataków
szkodników. Bez odpowiednich instrumentów ochrony nie będziemy w stanie zbierać dobrych, zdrowych plonów. Ze względu na coraz większy udział rolnictwa ekologicznego trzeba będzie dokładniej monitorować rozprzestrzenianie się chorób i chwastów.

Dlatego też producenci ekologiczni muszą mieć koniecznie dostęp do skutecznych środków ochrony roślin. Copa i Cogeca popierają działania Komisji w zakresie dalszego rozwoju polityk i ram prawnych, a także badań naukowych i innowacji, by unijni rolnicy i spółdzielnie-rolnicze dysponowali odpowiednim zestawem narzędzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI