Co z cenami nawozów w końcówce roku?

Autor: www.sadyogrody.pl/ farmer.pl 23 grudnia 2021 17:42

Co z cenami nawozów w końcówce roku? Co się dzieje z cenami nawozów pod koniec roku?/ fot. shutterstock

Ceny nawozów notują kolejne wzrosty. Jak podaje Farmer.pl od wczoraj, duże firmy dystrybucyjne, znacznie podniosły ceny saletry amonowej. Jeszcze niedawno kosztowała 2600 zł/t netto. Teraz stawki przekraczają nawet 4 tys. zł.

​W Europie utrzymują się nadal wysokie ceny nawozów. Jednocześnie światowy popyt skurczył się do absolutnego minimum w ciągu ostatnich kilku tygodni ze względu na historyczny wzrost cen. Spadek cen gazu od końca listopada spowodował spadek kosztów produkcji producentów. 

Jaka sytuacja na rynku nawozów przed świętami?

Farmer.pl informuje, że od wczoraj, duże firmy dystrybucyjne, znacznie podniosły ceny saletry amonowej. Jeszcze niedawno kosztowała 2600 zł/t netto. Teraz, jak informują Czytelnicy, nawet ponad 4 tys. zł. 

Do trudnej sytuacji w branży odniosła się spółka Anwil:

- Opłacalność produkcji nawozów, zwłaszcza azotowych została ograniczona przez zmiany cen gazu, które tylko w ciągu ostatniego roku wzrosły aż o 600 proc. Ta sytuacja mocno obciążyła wytwórców nawozów i część z nich wstrzymała produkcję. ANWIL utrzymał ciągłość produkcji - podaje Anwil w komunikacie.

W Anwilu aktualnie trwa wcześniej zaplanowany postój technologiczny jednej z linii produkcyjnych nawozów. 

Obecnie ceny gazu mają już 90-procentowy udział w kosztach produkcji nawozów azotowych. Porównując ceny z grudnia tego roku z analogicznym okresem w 2020 roku, gaz podrożał ponad 7-krotnie (grudzień 2020 – ok. 72,15 zł za MWh vs. grudzień 2021 ok. 531,51 zł za MWh*) - informuje spółka.

Wzrost cen nawozów to problem ogólnoświatowy

- Negatywne trendy widać nie tylko na polskim rynku. Decyzje podejmowane przez zagraniczne koncerny chemiczne wyraźnie pokazują, że kwestia drożejących cen gazu w taryfach dla odbiorców przemysłowych jest problemem ogólnoświatowym. Zmagają się z nim praktycznie wszyscy przedsiębiorcy, wykorzystujący ten surowiec w produkcji - czytamy w dzisiejszym komunikacie spółki Anwil.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI