×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Co nowego w doświadczeniach sadowniczych firmy Bayer?

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 15 grudnia 2020 11:26

Co nowego w doświadczeniach sadowniczych firmy Bayer? Firma Bayer w Sadowniczej Stacji Badawczej w Kozietułach Nowych co roku zakłada nowe doświadczenia/ fot. materiały redakcji

Firma Bayer w Sadowniczej Stacji Badawczej w Kozietułach Nowych co roku zakłada nowe doświadczenia, w których porównuje skuteczność swoich rozwiązań insektycydowych i fungicydowych w różnych kombinacjach. O wynikach tegorocznych doświadczeń i przebiegu sezonu informował Szymon Jabłoński, specjalista ds. doświadczalnictwa w firmie Bayer, podczas Forum Doradców Sadowniczych, które odbyło się 8 grudnia br.

Kolejny rok z przymrozkami

Zarówno w 2020 roku i w 2019 r. ujemne temperatury w kwietniu – maju, czyli w okresie kwitnienia drzew owocowych, spowodowały uszkodzenia w wielu rejonach kraju i wpłynęły na wielkość plonu handlowego. Przymrozki występowały także po 13 maja, gdy niektóre odmiany kończyły już kwitnienie i wchodziły w początkową fazę wzrostu zawiązków.

Wiosna była wyjątkowo sucha. W kwietniu w stacji badawczej w Kozietułach Nowych miesięczny pomiar ilości opadu wyniósł 5 l/m2. Takie warunki sprzyjały rozwojowi mączniaka jabłoni. Sytuacja zaczęła się zmieniać z początkiem maja. W wielu lokalizacjach zaczęły pojawiać się opady deszczu, co z kolei spowodowało, że wzrosło ryzyko porażenia innymi chorobami grzybowymi dla rozwijających się kwiatów i liści. Wilgotność powietrza w połączeniu z umiarkowanymi temperaturami stanowiły zagrożenie infekcjami parcha, ale również zgnilizn przykielichowych oraz chorób gniazda nasiennego.

W przypadku szkodników obserwowano zupełnie inną sytuację niż wiosną 2019. Niskie temperatury w kwietniu i maju br. spowolniły rozwój szkodników. Dopiero na przełomie maja i czerwca wraz z ociepleniem populacja szkodników zaczęła się liczniej namnażać, co w obserwowano w przypadku mszycy jabłoniowo-babkowej i miodówki gruszowej plamistej.

Luna Care w doświadczeniach fungicydowych

W tym sezonie porównywano skuteczność fungicydu Luna Care 71,6 WG (fluopyram, fosetyl glinu) oraz produktów firm konkurencyjnych stosowanych przeciwko parchowi jabłoni w kilkudniowych odstępach. Fungicyd Luna Care stosowano w dwóch dawkach: rejestracyjnej 2 kg/ha oraz w dawce 3 kg/ha. Pierwszy zabieg wykonano 22 maja a drugi 10 dni później.

Badania pokazały, że dzięki działaniu fosetylu glinu można wydłużyć okres pomiędzy zabiegami do 10 dni utrzymując wysoki poziom skuteczności preparatu (zabieg w dawce 2 kg/ha skuteczność na poziomie 75 proc., natomiast w dawce 3 kg/ha ok. 85 proc.). Warunki pogodowe w tym roku były wyjątkowo trudne i znacząco wpłynęły na działanie stosowanych fungicydów przeciwko parchowi. Intensywne deszcze w wielu regionach kraju przyczyniły się do zmycia preparatów lub całkowicie uniemożliwiały przeprowadzenie zabiegów.

Przeprowadzone doświadczenia rejestracyjne potwierdziły także skuteczność fungicydu Luna Care w zwalczaniu mączniaka jabłoni. Wspomniany fosetyl glinu pobudza w roślinie mechanizmy naturalnej odporności, dzięki czemu jest ona chroniona przed chorobami przez dłuższy czas.

W ograniczaniu mączniaka jabłoni dobrze sprawdził się program oparty o produkty firmy tj. Flint Plus 64 WG w fazie różowego pąka, Luna Experience 400 SC w trakcie kwitnienia i dwa zabiegi Luną Care 71,6 WG po okresie kwitnienia – jedna aplikacja w początkowej fazie wzrostu zawiązków a druga, gdy zawiązki osiągnęły średnicę do 20 mm. W tej kombinacji stwierdzono najmniej liści z objawami mączniaka jabłoni. Porównywalną skuteczność uzyskano także w programie, w którym wykonano dwa zabiegi po kwitnieniu Luną Care w dawce 3 kg/ha (w początkowym okresie sezonu wegetacyjnego nie stosowano ochrony).

W doświadczeniu oceniano potencjał skuteczności Luny Care przeciwko mączniakowi - na ten moment rejestracja tego preparatu obejmuje w przypadku jabłoni tylko zwalczanie parcha.

Movento a mieszaniny zbiornikowe

W Sadowniczej Stacji Badawczej Bayer sprawdzano w tym roku efektywność działania preparatu Movento 100 SC w mieszaninach z fungicydami i insektycydami. Doświadczenie zostało założone w kwaterze z odmianą Cortland 4 czerwca – w momencie, gdy rozpoczęła się już migracja młodych osobników mszycy jabłoniowo-babkowej na wierzchołki pędów i nowe przyrosty. Movento zastosowano solo oraz w mieszaninach zbiornikowych z preparatami tj. Luna Care, Kaptan, Score, Talius, Coragen, Steward, Runner, Madex Max.

Zastosowane produkty w mieszaninie z Movento nie wpłynęły na obniżenie działania insektycydu. Pierwszej oceny dokonano 6 dni po zabiegu, wówczas skuteczność oscylowała w granicach 90 proc. Po upływie 20 dni we wszystkich kombinacjach osiągnięto maksymalną skuteczność Movento w zwalczaniu mszycy jabłoniowo babkowej.

Przetestowano także programy ochrony insektycydowej grusz przeciwko miodówce z zastosowaniem preparatu Sivanto Prime i Movento oraz rozwiązań konkurencyjnych. Pierwsze larwy miodówki gruszowej plamistej w sadzie w Kozietułach Nowych obserwowano przed 17 kwietnia. W tym terminie w jednej kombinacji wykonano zabieg preparatem Sivanto a kolejny po okresie kwitnienia 27 maja środkiem Movento. W pierwszym tygodniu czerwca przyszło ocieplenie i nastąpił masowy wylęg larw miodówki. Skuteczność środka delikatnie spadła. Natomiast tydzień później (16 czerwca) skuteczność Movento finalnie podskoczyła do 80 proc. Substancja czynna spirotetramat wchodząca w skład tego insektycydu, krążyła w roślinie i dobrze poradziła sobie z masowym wylęgiem miodówek.

W innej kombinacji gdzie zastosowano preparat na bazie abamektyny po okresie kwitnienia, wystąpił problem z opanowaniem miodówki. Działanie tej substancji utrzymało się do 7-10 dni po zabiegu, później populacja szkodnika zaczęła się gwałtownie rozwijać. Aplikowany w tym terminie Movento dał dobrą skuteczność (powyżej 84 proc.), mimo iż zalecany jest głównie do stosowania przed masowym wylęgiem larw.

W zwalczaniu miodówek po kwitnieniu dobrze sprawdził się także Sivanto, choć póki co rejestracja tego preparatu obejmuje możliwość stosowania w tym okresie tylko przeciwko mszycom.

Ten sezon pokazał, że trzeba rozsądnie przystąpić do zwalczania miodówki gruszowej plamistej, uwzględniając warunki pogodowe i nasilenie szkodnika w danym momencie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI