×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Co dalej z ochroną upraw? (wideo)

Autor: www.sadyogrody.pl 05 listopada 2021 10:41

Co dalej z ochroną upraw? (wideo) Marcin Mucha, dyrektor PSOR o sytuacji na rynku ochrony roślin

- Założenia Europejskiego Zielonego Ładu stawiają wysokie wymagania. W ostatnim czasie postrzeganie EZŁ trochę uległo zmianie. Komisja Europejska zaczęła informować, że jest to cel polityczny, który ma być osiągnięty na poziomie UE i dobrze, ponieważ Polska chcąc spełnić wymogi nie powinna aż tak drastycznie redukować liczby środków ochrony roślin – mówi Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

- Trzeba też zwrócić uwagę, że proces wycofywania substancji czynnych jest procesem ciągłym. Zaczął się kilka lat temu. Przekłada się bardzo poważnie na dostępność środków w palecie narzędzi rolników do ochrony upraw. Obawiam się, że to jeszcze nie koniec i w związku z Europejskim Zielonym Ładem możemy się spodziewać kolejnych wycofań. Obostrzenia środowiskowe w dużej mierze też wpływają na dostępność nowszych preparatów na rynku – mówi Marcin Mucha.

Kolejne cięcia w środkach ochrony roślin

- Na tą chwilę ciężko wskazać konkretne grupy substancji czynnych do wycofania. Możemy spodziewać się kolejnych kroków, ale jeszcze za wcześnie wskazywać, które konkretnie preparaty znikną nam z rynku – zaznacza.

- Mam nadzieję, że nie doprowadzimy do tego, że w niektórych uprawach będzie trzeba się uciekać do innych rozwiązań, które niekoniecznie powinny być stosowane – dodaje.

Biologiczne preparaty zyskają na znaczeniu?

- Takie jest oczekiwanie społeczne i polityczne, aby tą paletę produktów poszerzać. Natomiast trzeba pamiętać, że nie może być ona traktowana jako alternatywa do konwencjonalnych środków ochrony roślin. Może być traktowana bardziej jako uzupełnienie ochrony upraw – mówi Marcin Mucha.

Więcej w materiale wideo:

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI