CLAAS, McCormick, Landini. Co nowego na rynku ciągników?

Autor: Dr inż. Jacek Skudlarski, SGGW w Warszawie 04 marca 2022 10:41

CLAAS, McCormick, Landini. Co nowego na rynku ciągników? Ciągniki serii Nexos wyróżnia nowa przekładnia, kabina i design. / fot. firmowe

W pierwszej części artykułu dotyczącej nowości na rynku ciągników skupiliśmy się na markach New Holland. Teraz przybliżmy nowe modele od Argo Tractors i Claasa.

Jakie nowości na rynku ciągników sadowniczych?

Nowe traktory od Argo Tractors

Nowe modele ciągników sadowniczych na sezon 2022 znalazły się w ofercie włoskiego koncernu Argo Tractors będącego właścicielem dwóch marek: McCormick i Landini. Nowością z logo McCormick są ciągniki serii X4F idealne do wszystkich prac związanych z uprawą rzędową w wąskich przestrzeniach występujących w sadach i winnicach. Nowa seria obejmuje trzy modele o mocy 68, 75 i 79 KM wyposażone w 4-cylindrowe silniki marki Deutz TCD L4 2.9L z czterema zaworami na cylinder, turbodoładowaniem, intercoolerem i układem wtryskowym Common Rail.

Chcesz kupić nowy ciągnik? Sprawdź swoją zdolność kredytową

Wersja bez kabiny (ROPS)  jest standardowo wyposażona w przekładnię 16x16 z biegami pełzającymi i mechaniczną przekładnią nawrotną.  W ciągnikach z kabiną producent oferuje przekładnię 15x15 z pięcioma biegami i trzema zakresami, która jest dostępna z elektrohydraulicznym rewersem. Ta skrzynia biegów może być opcjonalnie połączona z 2-biegową przekładnią Power Shift i reduktorem pełzającym co daje 40 biegów do przodu jak i wstecz.

McCormick X4F to nowy ciągnik specjalistyczny do wszystkich prac związanych z uprawą rzędową w wąskich przestrzeniach występujących w sadach i winnicach.

Układ hydrauliczny w ciągnikach X4F jest standardowo wyposażony w podwójną pompę, która dostarcza 50 l/min do tylnego podnośnika i zaworów hydrauliki zewnętrznej oraz 28 l/min do układu kierowniczego. Można również dodać trzecią pompę o wydajności 36 l/min, pracującą w tandemie z pompą hydrauliki roboczej, aby uzyskać całkowite natężenie przepływu 94 l/min. Trzypunktowy układ zawieszenia kategorii 2 zapewnia udźwig 2700 kg. Ciągniki mogą być wyposażone w maksymalnie siedem zaworów zdalnych, cztery z tyłu i trzy z przodu.

McCormik oferuje także traktory w wersji GE przeznaczone do niskich sadów. Są one idealne do poruszania się pod nisko wiszącymi gałęziami. Dostępna jest także wersja V proponowana do winnic.

Nowości od Argo Tractors są dostępne także w barwach Landini. Są nią ciągniki serii Rex 3, która składa się z trzech modeli napędzanych silnikami wysokoprężnymi Kohler o mocy 55 KM, 65 KM i 75 KM wyposażonymi w mechaniczną skrzynię biegów 16×16 z przekładnią pełzającą. Tylny trzypunktowy układ zawieszenia kategorii II ma udźwig wynoszący 2300 kg. Dostępny jest także przedni podnośnik o udźwigu 1000 kg. Podnośnik jak i hydraulika zewnętrzna są zasilane pompą o wydatku 50 l/min. Układ kierowniczy jest  zasilany pompą zębatą o wydatku 28 l/min.

Landini REX4 to wszechstronne ciągniki, dostępne w wersji z platformą i z kabiną.

Warto nadmienić że popularna gama ciągników specjalistycznych Landini REX4 jest wyposażona w silniki zgodne z normą Stage V. Stanowią je cztery modele o mocy od 75 KM do 112 KM. Jedną z opcji przekładni jest skrzynia Robo-Shift 48 + 16 z elektrohydrauliczną przekładnią nawrotną i w pełni zrobotyzowaną zmianą prędkości i biegów H-M-L pod obciążeniem, sterowaną za pomocą joysticka wielofunkcyjnego.

Zmodernizowane ciągniki Claas Nexos Stage V

Wraz z dopasowaniem ciągników do nowej normy Stage V producenci ciągników przeprowadzają ich modernizację. Tak się stało z ciągnikami Claas Nexos, które w wersji Stage V mają nową przekładnię, nową kabinę z płaską podłogą oraz nowy design. Gama ciągników Nexos obejmuje sześć serii modelowych z 35 ciągnikami o mocy od 75 do 120 KM i szerokościach zewnętrznych od 1 m do 1,55 m. W ciągnikach zamontowano nowy czterocylindrowy silnik FPT o pojemności 3,6 l. Dostępny jest nowy wariant przekładni z prędkością ECO i komfortową funkcją Smart Stop. Przekładnia oferuje pięć biegów w trzech grupach z czego dwa biegi zmieniane są pod obciążeniem co daje 30 przełożeń do przodu i 15 do tyłu. Dzięki funkcji Smart wciśnięcie hamulca nożnego powoduje automatyczne rozłączenie przekładni, a zwolnienie pedału hamulca jej ponowne włączenie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI