×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Cięcie sadu: Samodzielnie czy z ekipą?

Autor: www.sadyogrody.pl 16 grudnia 2021 11:57

Cięcie sadu: Samodzielnie czy z ekipą? Jakie stawki za cięcie sadu? fot. sadyogrody

Do cięcia jabłoni sadownicy przystępują już od grudnia. Wpływ ma na to kilka czynników. Areał sadu ale i rozplanowanie własnego czasu i sił. Część co roku korzysta z ekip specjalizujących się w tego typu zabiegach technicznych. Niektórzy pozostają tradycjonalistami w tej kwestii i tną samodzielnie sady.

Sadownicy najchętniej pracują w sadach osobiście lub z niewielką pomocą stałych  pracowników. Oczywiście dotyczy to mniejszych areałów.

Ciąć sad samodzielnie czy z ekipą?

Główną przyczyną samodzielnego cięcia jest wzrost kosztów płacy ale i obawa o poprawność techniki cięcia.  Kiedyś ten zabieg tradycyjnie rozpoczynano po nowym roku, teraz ze względów ekonomicznych już w grudniu widać obcięte drzewa w poszczególnych kwaterach sadu.

Z kolei w sadach wielohektarowych na stałe przyjęło się zatrudnienie do cięcia 'profesjonalnych ekip'. Jednak zdania na temat umiejętności i poprawności cięcia jabłoni - biorąc pod uwagę poszczególną odmianę, wiek drzewa, ukształtowanie terenu są mocno podzielone w tej kwestii.

Zdaniem sadownika z Lubelszczyzny, można wynająć ekipę do cięcia sadu, tylko jak najwięcej należy zrobić samemu. - Różnie bywa z ekipami do cięcia. Niektórzy tną porządnie, inni dopiero się uczą - przyznaje.

Część sadowników twierdzi, że ekipie zależy na czasie, a nie dokładności cięcia i później konieczne jest dokonanie samodzielnych poprawek.  Inni korzystają z pomocy wynajętych pracowników i nie mają uwag do techniki cięcia, a wręcz przeciwnie, oceniają ich pracę jako mistrzostwo świata. Wszystko zależy od umiejętności i zaangażowania danej ekipy.

Wzrosły stawki za zimowe cięcie sadu

Wiadomo, że profesjonalnej ekipie trzeba więcej zapłacić. Obecnie stawki dochodzą do 30 zł/ h. Niektórzy liczą sobie 20-25 zł/h. Dla porównania w zeszłym roku za cięcie płacono 18 czy 20 zł/ h, dobra ekipa brała 22 lub 25 zł/h. Sadowników nie dziwi wzrost stawek za cięcie sadu. Już w bieżącym sezonie trzeba było więcej zapłacić pracownikowi przy zbiorach jabłek. 

Trudna sytuacja na rynku jabłek, brak dochodowości może spowodować, że większość sadowników zdecyduje się w tym sezonie na samodzielnie cięcie jedynie z pomocą domowników.

Cięcie jabłoni należy rozpocząć od najstarszych sadów, Gloster czy Ligol, odmian mniej podatnych na przemarzanie. Kwatery z odmianami Gala czy Golden tnie się później około marca.

Przydatne narzędzia do cięcia na GieldaRolna.pl!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI