×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Cięcie mechaniczne - jaki koszt usługi w 2022 roku?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 02 grudnia 2022 11:56

Cięcie mechaniczne - jaki koszt usługi w 2022 roku? Mechaniczne cięcie sadów; fot. za youtube.com (HANAT TV)

Sadownicy zakończyli zbiory i przymierzają się do rozpoczęcia cięcia zimowego. Wielu z nich pozostaje tradycjonalistami i przeprowadza cięcie ręcznie. Z roku na rok rośnie jednak grono zwolenników cięcia mechanicznego.

Wielu sadowników planuje już rozpoczęcie zimowych prac w sadzie takich jak cięcie drzew. Z roku na rok cięcie mechaniczne poszerza grono zwolenników. Wśród zalet takiego rozwiązania są: oszczędności kosztów, wzrost owocowania i powstanie ściany owoconośnej.

Zobacz: Mechaniczne cięcie sadów: wciąż panuje wiele mitów i błędnych przekonań

Cięcie mechaniczne sadu 2022 - jakie koszty? 

Pod koniec ubiegłego roku za usługę mechanicznego cięcia sadu trzeba było zapłacić około 180 zł/h. Po nowym roku część usługodawców podniosła stawki nawet do 200 zł/h ze względu na rosnące ceny paliw, inflacje i wzrost kosztów amortyzacji. Obecnie koszt cięcia mechanicznego sadu kształtuje się w przedziale 200-220 zł/h. Oczywiście można znaleźć ceny zarówno wyższe, jak i niższe jednak trzeba się liczyć z kosztami sięgającymi średnio 200 zł za godzinę wykonanej usługi. Obcięcie hektara młodego sadu zajmie około 2,5 – 3 godziny.

Zwykle duże zainteresowanie przeprowadzeniem cięcia mechanicznego widać w okresie listopad-grudzień. Później - bliżej wiosny - gdzieś w okolicach marca zainteresowanie znowu wzrasta zwłaszcza u sadowników którzy do tej pory nie zdążyli jeszcze wykonać cięcia i nie planują wykonywać korekty. Wtedy kto nie zdążył wykonać cięcia ręcznego chce, żeby zrobić to chociaż mechanicznie.

Rośnie zainteresowanie cięciem mechanicznym 

Rośnie popularność cięcie mechanicznego. Osoby które zdecydowały się na taki rodzaj cięcia w poprzednich latach robią to już raczej co roku. Sadownicy szukają alternatywy do tradycyjnego cięcia które wymaga dużo czasu i pieniędzy. Sadownicy się do tego przekonali, mimo że jeszcze kilka lat temu podchodzili z rezerwą do tego tematu. Zainteresowanie widać również zakupem listew tnących. 

Do takiego rodzaju cięcia najlepiej nadają się młode sady. Można również próbować na kwaterach ze starszymi nasadzeniami, są do tego specjalne piły. Najlepiej jest wprowadzić mechanicznie cięcie mechaniczne w młodych sadach i powtarzać go co roku. Niestety ręcznie nie obetnie tak równo i idealnie jak maszyną. Aby tak się stało w sadzie musi być dość równo, bez kolein. W przeciwnym razie nie będzie widocznego efektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI