×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ciech Sarzyna o podwyżkach cen środków ochrony roślin

Autor: KZ / www.sadyogrody.pl 04 stycznia 2022 14:17

Ciech Sarzyna o podwyżkach cen środków ochrony roślin W 2022 r. spodziewać należy się dużych podwyżek środków ochrony roślin?/ fot. shutterstock

Zmiany polityki energetycznej w Chinach wywarły wpływ na sytuację na świecie, również w obszarze środków ochrony roślin. W 2021 roku najbardziej odczuliśmy to na przykładzie produktów opartych na glifosacie. Wzrost cen z 3,8 $/kg do nawet 15 $/kg pozwala nam prognozować, jak silne mogą być dalsze podwyżki cen środków ochrony roślin w 2022 roku - mówi serwisowi sadyogrody.pl Ewelina Konopka, Product Manager, Dział Zarządzania Portfelem Produktów w firmie Ciech Sarzyna.

-SadyOgrody.pl: Ceny gazu, prądu, ale i koszty transportu czy opakowań poszły w górę, czy w związku z tym należy spodziewać się podwyżki cen środków ochrony roślin w Polsce? 

Ewelina Konopka: Zmiany polityki energetycznej w Chinach zdecydowanie wywarły wpływ na sytuację na świecie, również w obszarze środków ochrony roślin. W 2022 roku najbardziej odczuliśmy to na przykładzie produktów opartych na glifosacie. Wzrost cen z 3,8 $/kg do nawet 15 $/kg pozwala nam prognozować, jak silne mogą być dalsze podwyżki cen środków ochrony roślin w 2022 roku, a także jak w konsekwencji wpłynie to na poziom cen żywności i inflację. Warto podkreślić, że według różnych danych, w Chinach produkowane jest od 50 do 80 proc. substancji czynnych pestycydów. Dlatego sytuacja w tamtym rejonie niewątpliwie ma związek z tym, co dzieje się w pozostałych częściach świata, w tym także u nas.

2021 r. – jaki to był czas dla firmy Ciech Sarzyna? 

Dla firmy CIECH Sarzyna rok 2021 to bardzo udany czas, w którym miała miejsce kontynuacja wielu pozytywnych zmian, jakie są wdrażane w spółce. Zaowocowały one nie tylko wprowadzeniem 4 nowych produktów, ale także lepszymi wynikami finansowymi i rosnącymi udziałami w polskim rynku środków ochrony roślin. Z danych firmy PAMS za pierwsze półrocze wynika, że przy wzroście wartości tego rynku o 5,7 proc. w ujęciu rocznym, udział CIECH Sarzyna zwiększył się o ponad 14 proc. i osiągnął poziom 6 proc. To między innym efekt największego w historii naszej firmy programu rozwoju portfolio produktowego, cyfryzacji oraz rozwoju kanałów sprzedaży.

Halvetic - nowy herbicyd na polskim rynku śor

Z naszej perspektywy najważniejszym wydarzeniem na rynku środków ochrony roślin był niewątpliwie debiut marki Halvetic® – innowacyjnego herbicydu stosowanego w uprawach zbóż oraz na rynku sadowniczym.

Halvetic®, przełom na światowym rynku formulacji glifosatu, zachowuje skuteczność działania przy jednoczesnym zmniejszeniu dawki substancji aktywnej o połowę, co jest zgodne z założeniami zrównoważonego rolnictwa, promowanego przez Unię Europejską.

Czy polski rynek środków ochrony roślin zanotował wzrost? W jakim segmencie upraw ogrodniczych: herbicydy, insektycydy, fungicydy, regulatory wzrostu?

Od strony rynku ŚOR w Polsce, warto zwrócić uwagę na segment warzyw i owoców, w odniesieniu do fungicydów, który urósł w trzecim kwartale o 25 proc. (dane Alimede). Taki wzrost wynika prawdopodobnie z wycofania substancji aktywnej Mankozeb oraz terminu na sprzedaż i zużycie środków opartych na tej substancji, który przypada na koniec 2021 roku. Pozostałe segmenty, jak insektycydy oraz herbicydy, zachowały stabilny poziom sprzedaży w porównaniu do 2020 roku.

W 2021 na rynku zadebiutował nowy herbicyd Halvetic – co wyróżnia ten produkt i jak został przyjęty przez sadowników? 

Halvetic® to skuteczne i unikalne na świecie rozwiązanie do nieselektywnego zwalczania chwastów w wielu uprawach, w tym sadach jabłoniowych i gruszowych. W produkcji środka Halvetic® zastosowano innowacyjną technologię BGT®. Jego stosowanie niesie ze sobą szereg korzyści dla użytkownika i środowiska. Możemy wymienić ich wiele, jednak najważniejszymi zaletami preparatu są: skuteczność w każdych warunkach (również tych niesprzyjających działaniu glifosatu), komfort użytkowania dzięki zastosowaniu wielokierunkowego systemu adiuwantowego oraz systemu antypiennego, a także mniejsze obciążenie dla środowiska dzięki zastosowaniu o 50 proc. mniejszej dawki substancji czynnej na litr produktu.

Halvetic® został zarejestrowany w 2021 roku i w tym czasie osiągnął prawie 20% udział w segmencie w pierwszym roku – dowodzi, jak był on potrzebny na polskim rynku. Po Halvetic® chętnie sięgali także sadownicy, tym bardziej, że system BGT wspiera działanie substancji czynnej MCPA, która jest komplementarna w działaniu zwalczającym chwasty w sadach.

Czy firma Ciech Sarzyna planuje poszerzać ofertę produktów dla sadownictwa/ ogrodnictwa?

CIECH Sarzyna cały czas pracuje nad rozszerzaniem swojej oferty produktowej. Planujemy też poszerzenie zakresu stosowania dla marki Halvetic®.

Większe możliwości ochrony upraw warzyw

Z nowości w segmencie warzyw – w naszym portfolio pojawiły się dwa nowe produkty, Krum 800 oraz Azoksar® Super 250 SC. Krum 800 to herbicyd oparty na substancji prosulfokarb, który zarejestrowany jest do stosowania od momentu siewu, nawet do fazy 4 liści rośliny uprawnej. Azoksar® Super 250 SC, z substancją czynną w postaci azoksystrobiny, znajduje zastosowanie w szeregu upraw warzywnych oraz zapewnia szerokie spektrum zwalczanych chorób grzybowych.

Dziękuję za rozmowę!

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI