×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ciech Sarzyna: Globalne łańcuchy dostaw śor są bardzo kruche

Autor: farmer.pl 18 listopada 2021 12:27

Ciech Sarzyna: Globalne łańcuchy dostaw śor są bardzo kruche Wojciech Babski, prezes Ciech Sarzyna, wskazuje, że globalne łańcuchy dostaw są bardzo kruche. fot. PTWP

Pandemia zweryfikowała globalne łańcuchy dostaw, te okazały się niewystarczające i niestabilne. Temat w dużej mierze dotyczy również substratów do produkcji środków ochrony roślin. - W przypadku środków ochrony roślin praktycznie wszystko jedzie albo z Indii, albo z Chin. Bardzo mało jest produkowane i syntezowane w kraju. Nie ma też takiej polityki, która by tę produkcję dla rolników wspierała – mówił Wojciech Babski, prezes Ciech Sarzyna, podczas konferencji „Farmera”.

Wojciech Babski prezes Ciech Sarzyna podczas tegorocznej konferencji redakcji „Farmera” Narodowe Wyzwania w Rolnictwie zwrócił uwagę, że pandemia COVID-19 zweryfikowała bazę surowcową komponentów, chociażby niezbędnych do produkcji środków ochrony roślin.

- W tej chwili widzimy jak kruche są globalne łańcuchy dostaw, również przez to, że zmieniła się polityka energetyczna w Chinach. Nagle zostaliśmy odcięci od wielu substancji aktywnych, które są potrzebne do produkcji rolnej. Jeszcze niedawno glifosat kosztował 3,70-3,80 USD/kg, a w tej chwili już jest po 15 USD/kg, więc możemy sobie wyobrazić jak daleko idące wzrosty będziemy mieli w przyszłym roku na środkach do produkcji, ale też jak duża będzie presja inflacyjna.

- Dużo rozmawiamy o Europejskim Zielonym Ładzie i możemy się spierać o szczegóły. Natomiast nie mówimy za wiele o bezpieczeństwie żywnościowym, bo zmieniamy wydajność, obcinamy zużycie substancji aktywnej, zmieniamy podejście do uprawy wyłączamy część gruntów rolnych z produkcji. To obniży podaż, prosta mikroekonomia, cena pójdzie w górę – mówił.

Czytaj więcej w serwisie farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI