Ciech: Rynek środków ochrony roślin zanotował kolejny spadek wartości sprzedaży

Autor: PAP 06 września 2018 13:51

Ciech: Rynek środków ochrony roślin zanotował kolejny spadek wartości sprzedaży Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Większona obecność na rynkach azjatyckich, dyscyplina kosztowa, a także rozbudowa portfela produktów pozwoliły Grupie Ciech w drugim kwartale br. wypracować 933,5 mln zł przychodu i osiągnąć 98,8 mln zł zysku - poinformowała w środę spółka w komunikacie.

Ciech wyjaśnił w komunikacie, że wypracowane w drugim kwartale przychody są wyższe o 5,7 proc. rok do roku (w ub.r. 883 mln zł). Zysk netto również jest wyższy o ponad 5 mln zł; przed rokiem było to 93,1 mln zł.

"W drugim kwartale br. Grupa zakończyła m.in. inwestycje w zwiększenie mocy produkcyjnych krzemianów (wzrost o 20 proc.), rozpoczęła realizację projektu budowy nowej warzelni soli w Niemczech oraz prowadziła intensywne prace nad poszerzeniem portfolio produktowego (m.in. w segmencie soli oraz żywic). W obszarze AGRO doszło do przejęcia działającego na trzech kontynentach hiszpańskiego dostawcy środków ochrony roślin - spółki Proplan, co pozwoli w przyszłości na dywersyfikację źródeł przychodów w tym biznesie" - podkreślono w komunikacie.

Spółka podała, że na jej działalność wpływ miały wysokie koszty surowców energetycznych (węgiel, gaz), paliwa piecowego stosowanego w produkcji sody, kursy walutowe oraz rosnąca cena praw do emisji CO2. Wzrosły także koszty surowców niezbędnych do produkcji m.in. pianek i żywic. Jak dodano, Ciech prowadzi szereg działań minimalizujących negatywny wpływ tych czynników.

"W drugim kwartale 2018 roku nie zwalnialiśmy tempa. Podjęliśmy decyzję o budowie nowego zakładu produkcyjnego w Niemczech, którego uruchomienie w 2020 roku da nam trzecią pozycję na rynku soli warzonej w Europie, przejęliśmy hiszpańskiego dostawcę środków roślin i zakończyliśmy rozbudowę mocy produkcyjnych w obszarze krzemianów" - mówił, cytowany w komunikacie, prezes Ciechu Maciej Tybura.

Jak poinformował, firma pracowała nad wzmocnieniem ekspansji zagranicznej. "Dostrzegliśmy i wykorzystaliśmy sprzyjającą sytuację w Azji oraz skutecznie wchodziliśmy na nowe rynki z szerokim spektrum naszych produktów. Działania te pozwoliły częściowo zneutralizować wpływ wysokich cen surowców energetycznych, a w połączeniu z dyscypliną kosztową umożliwiły osiągnięcie solidnych wyników finansowych" - powiedział prezes.

Spółka podała, że w pierwszej połowie 2018 r. wpływ na jej działalność miała sytuacja w Chinach, gdzie dochodzi do ograniczeń produkcji chemicznej w związku z wprowadzeniem coraz ostrzejszych norm środowiskowych. Tymczasem Chiny produkują połowę światowej sody.

"Ciech zwiększył w pierwszej połowie roku przychody z eksportu swoich towarów do Azji o 30 proc. rok do roku. Było to możliwe dzięki dynamicznym wzrostom sprzedaży sody m.in. do Bangladeszu i Hongkongu" - wyjaśniono.

Dodano, że Ciech pozostaje największym zagranicznym dostawcą sody w Indiach.

Spółka wskazała, że wpływ na wyniki biznesu AGRO miały warunki pogodowe. "Rolnicy w mniejszym stopniu korzystali ze środków ochrony roślin, ponieważ długa zima skróciła sezon, a wysokie temperatury wiosną utrudniały skuteczną aplikację herbicydów. W efekcie cały krajowy rynek środków ochrony roślin zanotował kolejny spadek wartości sprzedaży" - czytamy w komunikacie firmy.

Ciech poinformował ponadto, że firma sprzedała więcej specjalistycznych i wysokomarżowych produktów w segmencie żywic. Zakończona została inwestycja w linię do produkcji barwionych żywic epoksydowych stosowanych w budownictwie i drogownictwie. W kolejnych kwartałach planowana jest też modernizacja linii produkcyjnych.

Firma dodała, że mimo pogorszenia warunków rynkowych w biznesie pianek poliuretanowych (wzrost cen surowców, niższy popyt ze strony sektora meblarskiego), to Ciech utrzymał produkcję w tym segmencie na niezmienionym poziomie, a przychody okazały się wyższe niż przed rokiem.

"Dobre perspektywy ma natomiast rynek krzemianów, służących m.in. do produkcji krzemionki strącanej stosowanej w przemyśle oponiarskim i kosmetycznym. Wiosną tego roku Ciech zwiększył moce produkcyjne o 20 proc., stając się jednym z największych producentów krzemianów w Europie" - podkreślono w komunikacie Ciech. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI