×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Choroby grzybowe coraz większym zagrożeniem dla borówki wysokiej

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 18 marca 2016 15:04

Choroby grzybowe coraz większym zagrożeniem dla borówki wysokiej Valdensinia heterodoxa/ fot. de.wikipedia.org

- Corocznie na krzewach borówki wysokiej obserwowane są nowe patogeny, a w szczególności grzyby, które przyczyniają się do uszkodzeń pędów, liści czy owoców – mówił mgr Wojciech Kukuła, z SGGW w Warszawie, podczas 59. Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych.

- Najczęściej występującą chorobą na plantacjach borówki wysokiej jest szara pleśń (Botrytis cinerea). Objawy porażenia można zaobserwować na zaschniętych wierzchołkach młodych pędów borówki, które tworzą tzw. pastorał. Z kolei na kwiatach, zawiązkach owoców i liściach widoczne są nekrotyczne, a w dalszym stadium choroby - brunatne plamy. Porażone jagody często ulegają dalszej zgniliźnie w obiektach przechowalniczych. Podatne odmiany borówki to na szarą pleśń to ‘Patriot’, ‘Bluegold’ i ‘Bluecrop’ – powiedział mgr Kukuła.

- Kolejnym zagrożeniem na plantacjach borówki jest antraknoza. Choroba ta powodowana jest przez grzyby z rodzaju Colletrotrichum, które porażają pędy, kwiaty, liście oraz szypułki i owoce. Porażone owoce szybko ulegają zgniliźnie na krzewach lub przedwcześnie opadają na ziemię. Odmiany wykazujące dużą podatność na szarą pleśń to ‘Herbert’, ‘Jersey’, ‘Nelson’. Antraknoza jest drugą pod względem częstotliwości i szkodliwości chorobą borówki wysokiej – mówił prelegent.

- Zgorzel pędów borówki wysokiej (Godronia cassandrae) jest najczęściej identyfikowany na jednorocznych lub dwuletnich pędach. Symptomy tej choroby pojawiają się w postaci elipsoidalnych, ciemnobrązowych plam z czerwono-purpurową obwódką. W dalszym etapie choroby, kora zmienionych chorobowo miejscach staje się srebrzystoszara i ulega pęknięciom. Rany zgorzelowe mogą obejmować całą powierzchnię pędów, co prowadzi do ich zamierania – oznajmił mgr Kukuła. Dodał, że do odmian podatnych zalicza się ‘Jersey’, ‘Blucrop’, ‘Spartan’.

Według eksperta, plamistość liści borówki wysokiej po raz pierwszy w Polsce stwierdzono w 2011 roku. Sprawcą tej choroby jest grzyb Valdensinia heterodoxa Peyronel, który w naszym kraju powszechnie występuje na roślinach dziko rosnących, głownie na owocach jagody czarnej czy też borówki brusznicy w lasach w sąsiedztwie upraw borówki wysokiej. Patogen ten stanowi również zagrożenie dla samej borówki wysokiej, co zostało potwierdzone – zaznaczył.

Dodał, że objawy tej choroby można zaobserwować na liściach, w postaci nekrotycznych, jasno lub ciemno brązowych plam, z charakterystyczną ciemnopurpurową obwódką. – Szkodliwość tej choroby polega na ograniczeniu powierzchni asymilacyjnej blaszek liściowych, co w wyniku intensywnego porażenia skutkuje osłabieniem wzrostu roślin oraz przedwczesnym opadaniem liści, a tym samym redukcją plonu – mówił mgr Kukuła.

W ochronie przeciwko szarej pleśni i antraknozie dostępne są preparaty, m.in. Switch 62,5 WG, Rovral Aquaflo 500 SC, Signum 33 WG, czy środek biologiczny - Polyversum WP. Aby zminimalizować zagrożenie wystąpienia wyżej wymienionych chorób niezbędne są również zabiegi agrotechniczne, takie jak wycinanie porażonych pędów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI