×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Chłodnie z KA - jakich zasad przestrzegać, żeby nie zginąć?

Autor: www.sadyogrody.pl 07 grudnia 2021 16:20

Chłodnie z KA - jakich zasad przestrzegać, żeby nie zginąć? Trwa sezon przechowalniczy jabłek; zachowaj bezpieczeństwo/ fot. shutterstock

36-letni mężczyzna zginął w przechowalni owoców z KA w miejscowości Gośniewice (gmina Warka). Mimo ostrzeżeń i apeli o zachowanie bezpieczeństwa, takie tragedie w obiektach przechowalniczych wciąż się zdarzają...

Przy stężeniu tlenu na poziomie 17% gaśnie płomień świecy (to tzw. brak podtrzymania palenia), a człowiek odczuwa pierwsze oznaki znużenia, senność. Poniżej tego poziomu zaczyna brakować powietrza - następuje próba natlenienia organizmu poprzez szybkie łapanie oddechów (tzw. „rybi oddech”).

Przy 3 % tlenu i wysokim stężeniu CO2 w ciągu 30 sekund traci się przytomność, a po kilku minutach konwulsji następuje śmierć.

Przy poziomie poniżej 1 % tlenu przytomność traci się natychmiast, a zmiany, które następują w organizmie, są zazwyczaj nieodwracalne. Nie zależy to od siły organizmu.

Chłodnie z kontrolowaną atmosferą - zachowaj bezpieczeństwo

- Podstawową zasadą jest uprzytomnienie sobie, że komora kontrolowanej atmosfery jest pomieszczeniem beztlenowym, czyli śmiertelnie niebezpiecznym dla człowieka. Na drzwiach komory kontrolowanej atmosfery musi znajdować się na tabliczka z napisem: Pomieszczenie beztlenowe. Wejście grozi śmiercią. Na tej tabliczce powinna być instrukcja bezpiecznego korzystania z chłodni. Wszyscy użytkownicy tego typu pomieszczeń muszą znać tę instrukcję. Bez tej tabliczki, bez tej informacji na drzwiach komory, komora nie powinna być dopuszczona do użytkowania - powiedział w wywiadzie dla sadyogrody.pl dr Krzysztof Rutkowski, kierownik Zakładu Przechowalnictwa i Przetwórstwa Owoców i Warzyw Instytutu Ogrodnictwa - PIB w Skierniewicach.

Na wyposażeniu obiektu powinny być też, dostępne na rynku, sygnalizatory spadku tlenu poniżej 17%. Jest to szczególnie istotne w przypadku obiektów wielokomorowych, gdzie - nazwijmy to bardzo delikatnie - nie zawsze rozsądnie został zrobiony system napowietrzania. Gdy mamy w korytarzu np. 10 komór niskotlenowych, rozpoczynamy intensywną sprzedaż i te komory otworzymy, to na pakowni pojawia się bardzo duży deficyt tlenu. To może być niebezpieczne dla obsługi.

Wejście do przechowalni owoców - bezpieczeństwo

W przypadku gdy  trzeba wejść do komory, to należy albo komorę rozhermetyzować i napowietrzyć (to znaczy doprowadzić do bezpiecznego stężenia tlenu w komorze) albo użyć aparatu tlenowego.

Trzecia zasada – nie wolno wkładać głowy do komory przez okienko kontrolne. Jest to równoznaczne z wejściem do komory, a to można zrobić dopiero po zastosowaniu się do drugiej zasady. Sadownicy powinni o tym wiedzieć.

Kontrolowana atmosfera to nowoczesna technologia wydłużająca „życie” owocu, ale śmiertelnie niebezpieczna dla ludzi. Należy również pamiętać, że jeżeli przez dłuższy czas nie będziemy otwierać w miarę szczelnej komory z normalną atmosferą, to wewnątrz niej wskutek procesów oddychania owoców również może powstać atmosfera niebezpieczna dla obsługi obiektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI