Ceny stali wzrosły nawet o 100%. Co z cenami maszyn rolniczych?

Autor: pp, sadyogrody.pl 11 maja 2021 08:27

Ceny stali wzrosły nawet o 100%. Co z cenami maszyn rolniczych? Ceny ciągników i maszyn rolniczych poszybują w górę wprost za wzrostem cen stali?; fot. Farmer.pl

Do Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie zgłaszają się przedsiębiorcy, którzy alarmują o dramatycznie rosnących cenach stali. Efekt to wzrost cen kosztów produkcji i coraz trudniejsza sytuacja w sektorach produkcji metalowej. Z tego powodu rosną także ceny maszyn rolniczych.

  •  Przedsiębiorcy alarmują: ceny stali osiągają kosmiczne poziomy, skoczyły nawet o 100%. Mówi się o istnym "armageddonie"
  • Część metalowa stanowi około 80 proc. wszystkich surowców używanych do produkcji ciągnika.
  • Wyraźny wzrost cen na europejskim rynku dotyczy także tworzyw sztucznych i komponentów do wytwarzania maszyn i ciągników.

– To nie prawda, że przemysł jest tylko i wyłącznie w ofensywnie. Ceny materiałów rosną i jest to drastycznie odczuwalne. Ceny stali to prawdziwy armageddon – informują nas przedsiębiorcy z Pomorza Zachodniego.

– Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie odnotowała problem rosnących cen stali. W imieniu naszych członków napisaliśmy w tej sprawie pismo do Rzecznika MŚP Pana Adama Abramowicza – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Rynek stali w cieniu drożyzny

Zdaniem przedsiębiorców, obecna sytuacja „wymknęła się rynkowi spod kontroli”, a efekty tego to znaczący wzrost kosztów produkcji z użyciem elementów stalowych i metalowych.

Ceny skoczyły o 50-100%. Do tego bardzo poważnym problemem są braki w asortymentach.

- Huty wygasiły piece pod koniec roku 2020 i zamiast je ponownie uruchomić i zwiększać produkcję, podnoszą ceny swoich wyrobów. Jest dosłowny "Armagedon" - uważają przedsiębiorcy.

Najbardziej cierpi branża konstrukcyjna. Znacząco rosną ceny rusztowań., konstrukcji metalowych czy hal magazynowych. Ale możemy spodziewać się także coraz większych wzrostów cen maszyn rolniczych i ciągników.

Droższe ciągniki i maszyny rolnicze

Jak podaje Farmer.pl. w produkcji średniej wielkości traktora używa się średnio ok. 1700 komponentów, z których 75 proc. to pochodne stali, a kolejne 5 proc. to metale takie jak miedź, aluminium czy nawet srebro.

Część metalowa stanowi około 80 proc. wszystkich surowców używanych do produkcji ciągnika. 

Wyraźny wzrost cen na europejskim rynku dotyczy także tworzyw sztucznych i komponentów do wytwarzania maszyn i ciągników. W porównaniu do cen sprzed pandemii w pierwszym kwartale tego roku odnotowano 45 proc. wzrost kosztów etylenu i 121 proc. polietylenu.

 

Bogatą ofertę nowych i używanych maszyn rolniczych znajdziesz na Gieldarolna.pl.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI