Ceny środków ochrony roślin wzrosną?farmer.pl - 01 kwietnia 2020 13:51


Czy z powodu pandemii koronawirusa i wyższych kosztów produkcji, kursu walut i problemów logistycznych może dojść do wzrostu cen środków ochrony roślin? Redakcja Farmera zapytała o to firmy fitosanitarne, które zajmują się ich produkcją.


Organizacje zrzeszające producentów żywności w Azji Południowo-Wschodniej ostrzegają przed zakłóceniem łańcucha dostaw przez blokady, stosowane w kolejnych państwach w związku z pandemią koronawirusa.

Czy u nas może być podobnie? O zapewnienie swobodny i nieprzerwany przepływ środków ochrony roślin oraz materiału nasiennego zaapelowały do ministra organizacje rolnicze. Bo ich zdaniem tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zagwarantować bezpieczeństwo produkcji żywności.

- Ceny środków ochrony roślin Bayer na obecny sezon zostały już skalkulowane i odzwierciedlone w przedstawionej dystrybutorom ofercie cenowej. Stale obserwujemy rynek walutowy, którego wahania mogą wpłynąć na ceny produktów. Na ten moment nie zostały podjęte decyzje o zmianie cen – poinformowała nas firma Bayer.

W podobnym tonie wypowiada się Syngenta. - Ceny zaproponowane przez Syngentę na początku roku w oficjalnym cenniku pozostają bez zmian. Należy jednak pamiętać, że ostateczną cenę naszych produktów kształtuje sieć dystrybucji – dodano.

Możliwość zwyżki cen produktów widzą przedstawiciele Innvigo.

- W najbliższym czasie może dojść do wzrostu cen środków ochrony roślin z kilku powodów: ograniczeń w dostępności wielu substancji czynnych, wzrostu ich cen, a także z powodu rosnących kursów walut i rosnących kosztów logistycznych. Dotyczy to szczególnie nowych i planowanych produkcji. Rynek środków ochrony roślin to rynek z olbrzymią konkurencją. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze środki były atrakcyjne również pod względem cen, jednak z uwagi na warunki ekonomiczne, nie możemy wykluczyć scenariusza, w którym wzrost cen będzie nieunikniony – podaje Innvigo.

Czytaj więcej w serwisie Farmer.