Środki ochrony roślin zdrożeją!

Autor: Krystyna Zagórska 01 października 2022 08:54

Środki ochrony roślin zdrożeją! Ceny środków ochrony roślin będą wyższe/ fot. materiały redakcji

- W trakcie sezonu nie obserwowaliśmy braku poszczególnych substancji czynnych. Rok czy 2 lata wstecz, brakowało na rynku niektórych substancji, zwłaszcza tak popularnych jak kaptan czy ditianon. W tym roku nie było problemów z dostępnością środków do segmentu sadowniczego – mówi serwisowi sadyogrody.pl Marcin Kanownik, menedżer ds. upraw rolniczych w firmie INNVIGO.

Sytuacja pogodowa wiosną spowodowała, że presja chorób była niższa. Wykonywano mniej zabiegów ochronnych w sadach. Czy w okresie jesienno-zimowym należy spodziewać się problemów z dostępnością środków ochrony roślin?

O sezonie ochrony sadów przeczytasz w artykule:

Ochrona przedzbiorcza sadu 2022. Gdzie szukać oszczędności?

Dostępność środków ochrony roślin

- W tym momencie dystrybucja posiada jeszcze zapasy środków ochrony roślin. W okresie jesienno – zimowym nie powinno zabraknąć środków przeznaczonych do ochrony sadów. Pozostaje jednak kwestia ceny – mówi Marcin Kanownik.

Ceny środków ochrony roślin 2022/ 23

- Ceny środków ochrony roślin wzrosną. Sytuacja nie jest podyktowana jedynie wzrostem cen samych substancji czynnych, ale w znacznej mierze drożejącymi komponentami w procesie produkcji środków ochrony roślin. Większość komponentów jest produkowana w strefie euro albo w strefie dolara. Porównując kursy walutowe aktualne i sprzed roku, widać dosyć duży wzrost zarówno euro, jak i dolara. Z tego też powodu w najbliższych miesiącach ceny środków ochrony roślin będą miały tendencje wzrostowe – tłumaczy.

Ceny energii dotykają nas wszystkich. Ceny gazu w pewnym stopniu również będą się przekładały na wzrost ceny środków ochrony roślin.

-  Oczywiście wzrost cen energii, czy gazu nie wywrze tak dużego wpływu na produkcję środków ochrony, jak w przypadku rynku nawozów azotowych, gdzie ten udział gazu jest potężny. Natomiast mimo wszystko wzrost kosztów energii będzie miał wpływ na podwyżkę cen środków ochrony roślin – dodaje Marcin Kanownik.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI