×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ceny nawozów zmieniają się w mgnieniu oka. Będą kolejne podwyżki?

Autor: Albert Katana 02 stycznia 2023 18:33

Ceny nawozów zmieniają się w mgnieniu oka. Będą kolejne podwyżki? Produkcja nawozów przy obecnych, wyjątkowo dynamicznych warunkach rynkowych obarczona jest dużym ryzykiem biznesowym/ fot. shutterstock

Dynamiczna sytuacja na rynkach surowcowych jaką obserwujemy od ostatnich miesięcy, powoduje, że cenniki nawozów u wszystkich europejskich producentów zmieniają się bardzo szybko - informuje Grupa Azoty w komentarzu dla naszej redakcji.

W wywiadzie dla portalu farmer.pl dyr. Piotr Zarosiński powiedział, że ilości nawozów produkowane przez krajowych producentów, w tym przede wszystkim Grupę Azoty, wystarczają by pokryć krajowy popyt; jednocześnie Grupa kupuje nawozy na rynkach zewnętrznych, i mamy też import. To wszystko w sytuacji, gdy, jak powiedział, “na tle Europy nasze ceny (Grupy Azoty) są konkurencyjne”. Po co Azoty kupują nawozy ze źródeł zewnętrznych?

Grupa Azoty nie kupuje nawozów. Natomiast kupuje surowce do ich produkcji, jednym z nich jest amoniak, który w procesie produkcji jest przerabiany na różne produkty m.in. na nawozy. Produkcja własna amoniaku w Grupie Azoty jest wystarczająca, natomiast jeśli nadarza się rynkowa okazja na obniżenie kosztów, to oczywiście z tego korzystamy, z zyskiem również dla ostatecznego odbiorcy, czyli rolnika.

Ile będą kosztowały nawozy w 2023 roku?

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi która odbyła się 30 listopada b.r. prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc powiedział, że nawozy Grupy Azoty przez cały rok 2021 i pierwszą połowę 2022 były najtańsze w Europie, zdrożały dopiero wraz z gwałtownym wzrostem cen gazu wywołanym wojną na Ukrainie. Jakie są szanse na to, że w przewidywalnym okresie nawozy Grupy znów będą najtańsze w Europie?

Dynamiczna sytuacja na rynkach surowcowych jaką obserwujemy od ostatnich miesięcy, powoduje, że cenniki nawozów u wszystkich europejskich producentów zmieniają się bardzo szybko. To, co możemy powiedzieć na pewno – ceny naszych nawozów należą obecnie do najniższych w Europie. Pomimo względnej stabilizacji cen gazu, nie jest możliwe przewidzenie jak ceny surowca będą kształtować się w najbliższym czasie. Na koszty produkcji wpływają również inne czynniki, takie jak np. ceny energii czy też węgla. W Unii Europejskiej nadal część nawozowych mocy produkcyjnych pozostaje wyłączona lub istotnie ograniczona. Produkcja nawozów przy obecnych, wyjątkowo dynamicznych warunkach rynkowych obarczona jest dużym ryzykiem biznesowym.

VAT na nawozy i koszty produkcji a ceny nawozów

Zwykle, przed rozpoczęciem sezonu aplikacyjnego ceny nawozów rosną, a obecnie wiele wskazuje, że możliwy będzie szybszy termin, w którym rolnicy będą mogli aplikować nawozy na polu, tj. już 1 lutego. W przypadku producentów nawozów decydujące są koszty produkcji tj. gaz, węgiel, energia kupowana z zewnątrz, co w połączeniu z bardzo prawdopodobnym ich wzrostem może spowodować dalsze wzrosty cen nawozów. Warto mieć również na uwadze, że od 1 stycznia wraca VAT na nawozy.

Produkcja nawozów została przez Grupę Azoty ograniczona, ponieważ była nieracjonalna ekonomicznie - o tym także mówił na wspomnianym posiedzeniu prezes Tomasz Hinc. Została wznowiona, gdy cena tony wyprodukowanego nawozu przestała być barierą dla opłacalności produkcji rolniczej. Oba wnioski - zarówno ten o zbyt wysokiej dla rolników cenie, jak i ten o cenie odpowiedniej, wyciągnięto opierając się na danych z Izb Rolniczych. Faktem jest jednak, że rolnicy nie kupują nawozów - dlaczego? Czy to efekt błędnego oszacowania rentowności zakupu nawozów przez rolników?

Większość rolników podejmuje decyzje o zakupie na chwilę przed rozpoczęciem sezonu aplikacyjnego. Grudzień zwyczajowo jest miesiącem, w którym rolnicy ograniczali zakupy – obserwujemy to również w tym roku. Każdy klient indywidualnie ocenia dynamikę rynku oraz prognozuje ceny. Na tej podstawie podejmuje indywidualną decyzję zakupową.

Obniżki cen nawozów mineralnych 2023

Obserwując sytuację na rynkach surowcowych (gaz, energia elektryczna i węgiel) ciężko oczekiwać kolejnych obniżek cen – szczególnie że ceny nawozów Grupy Azoty są konkurencyjne na tle produktów europejskich producentów nawozów.

Uczestniczący we wspomnianym posiedzeniu Komisji Rolnictwa Tomasz Hryniewicz, wiceprezes GA, przestrzegał rolników przed zwlekaniem z zakupem nawozów mówiąc, że już w grudniu mogą problemy logistyczne w transporcie nawozów do klientów. W poprzednich latach te problemy nie występowały, dlaczego miałyby wystąpić teraz? Czy nie jest to wywieranie presji na rolników by kupowali nawozy w obecnej cenie, ponieważ wraz ze spodziewanym uspokojeniem rynku gazu ceny mogą zostać znacznie obniżone?

Każdego roku zachęcamy rolników do rozkładania zakupów na mniejsze transze. To działanie, które pozwala dostarczyć nawozy na czas do wszystkich naszych klientów. W tym roku sytuacja jest nadzwyczajna – trwają dostawy węgla z portów oraz zboża z walczącej Ukrainy, co dodatkowo potęguje wyzwania logistyczne. W obecnych warunkach, wyczekiwanie do ostatniego momentu, tuż przed rozpoczęciem sezonu aplikacyjnego - kiedy obserwowana jest kumulacja zamówień i związane z tym wzmożone dostawy produktów – zwykle skutkuje zatorami logistycznymi, niezależnymi od Grupy Azoty. Wszystkie te czynniki mogą utrudniać dostawę nawozów na czas.

Prezes Tomasz Hinc wspomniał również, że Grupa Azoty nawiązała strategiczną współpracę z Microsoftem “w zakresie precyzyjnego narzędzia dla rolników”. Co to za narzędzie, czemu ma służyć, jakie korzyści przyniesie ta współpraca rolnikom i Grupie Azoty?

Ta współpraca w obszarze rolnictwa precyzyjnego, wpisującego się w główny cel Komisji Europejskiej w obszarze Agro, czyli dążenie do poprawy efektywności nawożenia. Wdrażamy systemy pozwalające na identyfikację niedoboru składników odżywczych w glebie, co umożliwi rolnikom optymalny dobór nawozów pod aktualne potrzeby upraw.
Zgodnie z nową strategią Grupy Azoty na lata 2021-2030, chcemy oferować producentom rolnym obok nawozów również kompleksowe systemy nawożenia, a nasz wspólny projekt z Microsoft związany jest z rozwojem technik obrazowania satelitarnego wykorzystywanego w rolnictwie precyzyjnym. To rozwiązania chmurowe oraz partnerstwo z podmiotami, które funkcjonują w ekosystemie Microsoft. Dzięki nowym algorytmom analitycznym, które interpretują precyzyjne zdjęcia satelitarne będziemy mogli zaoferować producentom funkcjonalności, których nie ma obecnie na rynku, które z pewnością będą wielkim ułatwieniem w ich codziennej pracy i podniosą efektywność nawożenia.

Dziękuję za rozmowę!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI