×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ceny nawozów wysokie ale nadal akceptowane przez rolników?

Autor: interia.biznes.pl 04 stycznia 2022 15:31

Ceny nawozów wysokie ale nadal akceptowane przez rolników? Wysokie ceny gazu przełożyły się na ceny nawozów. Rolnicy wstrzymują się z zakupami, grożą protestami. / fot. shutterstock

Wysokie ceny gazu przełożyły się na ceny nawozów. Rolnicy wstrzymują się z zakupami, grożą protestami. Przedstawiciele władz twierdzą, że starają się utrzymać ceny na poziomie "kontrolowanym" - podaje biznes.interia.pl.

Rolnicy wstrzymują się z decyzjami zakupowymi. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zaznaczał, że resort stara się utrzymać ceny na poziomie "kontrolowanym". - Obecnie jest to ok. 2600 zł za tonę saletry amonowej u oficjalnego dystrybutora spółki Azoty, w firmie Agrochem. To jest poziom cen, choć wysoki, ale jeszcze możliwy do zaakceptowania przez rolników. Gdyby nie te działania, cena saletry mogłaby skoczyć nawet do 4 tys. zł za tonę - mówił w wywiadzie dla PAP.

Wzrost cen nawozów. Aktualny cennik Agrochem Puławy

Wysokie ceny nawozów w Unii Europejskiej

Polska wraz z innymi krajami podjęła temat wysokich cen nawozów w Unii Europejskiej podczas unijnej Rady Rolnictwa i Rybołówstwa. Krzysztof Ciecióra, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, zaznaczał, że ceny nawozów w Europie są bezpośrednio powiązane z szantażem energetycznym prowadzonym przez Rosję. - Nie wyjdziemy, nie poradzimy sobie z tym problemem, nie podejmując wspólnych działań. Oczekujemy i prosimy i zabiegamy o to, aby Komisja takie działania podjęła. Zresztą szereg innych państw europejskich również o tym mówi i to wnosi - mówił.

Drogie nawozy. Podwyżki nawet czterokrotne

Wysokie ceny gazu zmusiły w ostatnich miesiącach część producentów europejskich do zamknięcia lub czasowego ograniczenia mocy wytwórczych amoniaku i nawozów. W efekcie podaż tych produktów na Starym Kontynencie spada.

Zakup nawozów mineralnych z dopłatą nawet 500 zł do ha

Duże jest zainteresowanie polskimi nawozami na Zachodzie ze względu na niższą cenę krajowej produkcji. Dodatkowo Rosja zdecydowała się zredukować wolumen nawozów kierowanych na eksport od 1 grudnia 2021 r. do końca maja tego roku. Na podobne działania zdecydowały się Chiny. To argumenty przemawiające za utrzymaniem się wysokich cen.

Więcej na biznes.interia.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI