×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ceny nawozów w 2023 roku. Jakie prognozy?

Autor: Agro Nawigator 04 stycznia 2023 15:53

Ceny nawozów w 2023 roku. Jakie prognozy? Nawozy w 2023 roku. Jakie będą ceny?/ fot.shutterstock.com

Wysokie ceny gazu nie muszą oznaczać wzrostów cen nawozów - za
spadkami przemawia niższy popyt oraz wzrosty produkcji.

Ceny nawozów od osiągnięcia szczytów w 1 półroczu 2022 nieustannie spadają, podążając za cenami płodów rolnych i surowców energetycznych. Nadal jednak są one na wysokich poziomach. W ujęciu globalnym wg IFA konsumpcja nawozów w sezonie 2022/23 ma zmaleć o 5%, czyli mocniej niż w sezonie 2021/22 i będzie na poziomie niższym niż np. w 2019 roku.

Największe spadki (około 14 procentowe) spodziewane są w nawozach potasowych z uwagi na ograniczenie podaży z Białorusi i Rosji. Dużo słabiej (-2% r/r) ma spaść podaż nawozów azotowych dzięki zwiększeniu produkcji w krajach o niskich kosztach energii. Wzrosnąć ma natomiast produkcja nawozów fosforowych, o 7 procent.

Jakie ceny nawozów będą w 2023 roku?

- Wydaje się, że ceny nawozów azotowych mogą być najbardziej stabilne, gdyż rolnicy niechętnie ograniczają nawożenie azotem chcąc utrzymać wysokość plonów na założonym poziomie w krótkim terminie (w średnim terminie mniejsze nawożenie potasem i fosforem również może skutkować niższymi zbiorami) - wskazuje raport AgroNawigatora.

Podtrzymywaniu cen sprzyja również wysoka cena gazu - głównego surowca wykorzystywanego do produkcji nawozów azotowych, ale wypływającego również na ceny takich produktów jak DAP/MAP i saletra potasowa. Cena gazu jest nadal wysoka,
szczególnie w Europie i części Azji uzależnionej od dostaw z innych krajów jak np. Japonii i Korei Południowej. W 2022 ceny „niebieskiego paliwa” w Holandii (TTF) utrzymywały się na poziomie ponad 133 EUR/MWh, dla porównania w 2021
było to 47 EUR.

W 2023 rynek również będzie napięty i będzie stanowić czynnik ograniczający podaż.
Lokalnie w kierunku spadku cen będzie oddziaływać normalizacja stawek frachtu morskiego masowcami, a dzięki temu tańszy import. Warto zaznaczyć, że stabilizująco na ceny nawozów działało zwiększenie eksportu z Chin latem i jesienią 2022. Był on natomiast relatywnie niski na przełomie 2021/22 co, poza silnymi wzrostami cen energii i płodów rolnych, dodatkowo wspierało wyższe ceny nawozów.

Wydaje się, że chińskie firmy powinny nadal utrzymywać wysoki eksport zarabiając dzięki przewadze jaką daje im tańsza produkcja bazująca na węglu, jednakże w oczach
władz ważniejsze może okazać się bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Na ten moment obowiązują regulacje ograniczające eksport nawozów fosforowych oraz wprowadzono dodatkowe, utrudniające handel, wymogi na eksport azotu.

- Wreszcie bardzo istotnym czynnikiem są globalne ceny płodów rolnych. Niższe ceny pszenicy, kukurydzy czy oleistych przełożą się na mniejszą aktywność w nawożeniu, a to odbije się na cenach nawozów -podkreślają analitycy PKO Banku Polskiego.

Podsumowując, na podaż nawozów wpływa nadal wysoka cena gazu, ale nie musi to oznaczać wzrostów cen - za spadkami przemawia niższy popyt oraz wzrosty produkcji
i mocy wytwórczych w krajach o niższych kosztach energii (zakładając brak ograniczeń eksportowych).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI